Pielęgnacja skóry dziecka. O czym warto pamiętać?

Skóra noworodka jest cieniutka i niedojrzała, dlatego wymaga szczególnej troski i pielęgnacji za pomocą specjalnych kosmetyków i środków ochrony. Dopiero po upływie dwóch, trzech lat zaczyna przyjmować takie cechy, jak skóra dorosłego człowieka i staje się odporna na drobnoustroje, czynniki chemiczne, czy też zadrapania. Ważne zatem, aby już od pierwszych dni zadbać o naszego niemowlaka. Co robić, a czego unikać przy pielęgnacji skóry?

Po pierwsze kąpiel

W pierwszych miesiącach codzienna kąpiel nie jest bezwzględnie konieczna, pod jednym jednak warunkiem. Po każdej zmianie pieluszki dokładnie przemywamy skórę w okolicy najbardziej narażonej na zabrudzenie i podrażnienie. W kolejnych miesiącach już należy zadbać o kąpiel codziennie. Ważne: zbyt częste kąpiele tj. więcej niż jeden raz na dobę mogą wysuszać skórę! Nasze dziecko nauczyło się samodzielnie jeść i przemieszczać, a w upalne dni narażone jest na większą potliwość, należy więc dbać o barierę ochronną naskórka. W tym celu skórę trzeba myć delikatnymi mydłami lub płynami przeznaczonymi specjalnie dla niemowląt – mydła i płyny dla dorosłych mogą podrażniać skórę, gdyż posiadają inny odczyn. Podobnie jak preparaty zawierające środki antyseptyczne. Ostatnim elementem kąpieli jest wycieranie dziecka. Nie można trzeć skóry ręcznikiem zbyt mocno, najodpowiedniejsze jest delikatne osuszanie całego ciała, a szczególnie fałd skórnych. Warto również wyszczotkować główkę odpowiednią szczoteczką dla niemowląt. Pozwoli nam to na pobudzeniu krążenia, oczyszczeniu skóry głowy i zapobiegnie powstawaniu ciemieniuchy. Naprawdę warto!

Pielęgnacja ciała

Głównym elementem pielęgnacji ciała jest częsta zmiana pieluszki oraz dokładne mycie i osuszanie okolicy, która była pieluszką przykryta. Warto w tym celu stosować chusteczki, które powinny być z delikatnej włókniny i wolne od chloru. Polecamy chusteczki nawilżane Bambo Nature marki Abena, które są przebadane dermatologicznie i oznakowane Skandynawskim Znakiem Ekologicznym. Kolejnym etap to systematyczne stosowanie odpowiednich kremów ochronnych. Główna zasada brzmi: używaj kosmetyków odpowiednich do wieku dziecka. Natychmiast reaguj, kiedy zauważysz zaczerwienienie w okolicach noszenia pieluszki, należy zastosować odpowiednie maści i bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Z racji tego, że skóra jest narażona na drażniące działanie kału i moczu, warto przed kąpielą pozwolić dziecku pobyć chwilę bez pieluszki, aby przewietrzyć tę część ciała naszego bobasa.

Jak ubrać naszego niemowlaka?

W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać, o tym aby używać ubranek z przewiewnych, naturalnych i niedrażniących skórę tkanin. Nie należy ubierać bobasa zbyt grubo, aby nie przegrzewał się, ważne też aby dbać o odpowiednią temperaturę otoczenia, w którym przebywa nasze maleństwo. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka. Jakie są najczęstsze błędy młodych rodziców przy ubieraniu niemowlaków? Syntetyczne tkaniny wzmagają potliwość, zaś wełniane drażnią skórę. Należy pamiętać także, aby ciuszki nie miały metalowych zapinek, powodujących reakcje alergiczne. No i najważniejsze. Śpioszki powinny być odpowiednio dobrane, ani za krótkie ani za wąskie.

Jeśli będziemy stosować się do wyżej wymienionych wskazówek możemy być pewni, że skóra dziecka otrzyma odpowiednią ochronę. Warto zatem zatroszczyć się o naszego bobasa.

Jedna myśl w temacie “Pielęgnacja skóry dziecka. O czym warto pamiętać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s