Kąpiel niemowlaka. Na co zwrócić uwagę?

W czym kąpać niemowlaka? Wanienka, czy wiaderko? Jaką temperaturę powinna mieć woda? Jakie środki do pielęgnacji skóry niemowlaka używać? W jaki sposób pielęgnować włosy noworodka? Czy należy w odpowiedni sposób zadbać o pępek naszego bobasa? No i jak długo powinna trwać kąpiel? To tylko niektóre z pytań, które zadają sobie młodzi rodzice. Poniżej pomożemy rozwiać wątpliwości co do tego, jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?

Początkowo kąpiel naszego maluszka będzie dla nas sporym stresem. Ekscytacja i obawa z czasem zamieni się w rutynową czynność, którą musimy wykonać jak najbardziej starannie. Nasz maluszek może czasami okazywać swoje niezadowolenie z wodnych kąpieli, jednak najlepszym sposobem na płacz jest odpowiednia temperatura wody i otoczenia oraz sprawne przeprowadzenie czynności.

Wanienka, czy wiaderko?

Wiadro? No, co Ty! Pomimo usilnych starań lekarzy i producentów kąpiel dziecka w wiadrze nie do końca się przyjęła. Teoria, że taka forma kąpieli jest bezpieczniejsza dla niemowlaka również. Fakt, że przypomina to bardziej środowisko z brzuszka mamy, gdzie spędziło ostatnie 9 miesięcy, nie przekonuje. Ilu rodziców, tyle opinii. Niemniej jednak ważna jest technika, umiejętne trzymanie dziecka oraz zadbanie o odpowiednią temperaturę. Bez znaczenia czy jest to wiaderko, czy wanienka. Zalecana temperatura otoczenia to 25 stopni C, zaś wody nie powinna przekraczać 37 stopni C. Wybierz odpowiednie mydło, czyli tylko z odczynem pH 5.5. W pierwszej kolejności myjemy główkę, następnie plecy.

Niezbędne akcesoria

Zanim przystąpisz do kąpieli przygotuj niezbędne akcesoria. Musisz mieć wszystko pod ręką, aby podczas wykonywania czynności nie musieć szukać czegoś w pośpiechu, a tym bardziej odchodzić od bobasa. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj malca samego! Co zatem warto mieć pod ręką? Na pewno ręcznik dla dziecka, czystą pieluszkę (oferta Bambo Nature dostępna na stronie), ubranka, kremy do pielęgnacji ciała, gaziki, mydełko oraz gruszka lub respirator do noska.

Co z włosami?

Główkę możemy myć naszemu dziecko codziennie, nawet jeśli nie ma jeszcze włosów. Oczywiście, nie stosujemy szamponu, a mydło. Jak u naszego kochanego bobaska pojawią się włosy, to czeszemy przy okazji każdej kąpieli. Wzmocni to cebulki włosów, poprawi ukrwienie i wbrew obawom nie spowoduje to osłabienia włosa. Ważny jest także odpowiedni dobór szczoteczki do włosów dla naszego niemowlaka.

Pielęgnacja pępka

W wielu artykułach można przeczytać, że warto również poświęcić trochę uwagi na pielęgnację pępka. Zaleca się, aby umyć tę część ciała nawilżoną chusteczką (oferta Bambo Nature na stronie) lub też mokrym gazikiem. Potem chwilę poczekać aż wyschnie. Warto także pamiętać, aby pępek cały czas był odkryty, nie należy przykrywać go pieluszką, w tym celu wystarczy wywinąć brzegi. Nie smarujemy pępka alkoholem, czy też jodyną. W pierwszych dniach życia podczas kąpieli nie powinno się zanurzać pępka, należy zatem nie nalewać zbyt dużo wody do wanienki. W przypadku wiaderka takiej możliwości już nie ma. Nie jest to jednak problem. Wystarczy dobrze osuszyć okolice pępka.

…no i po kąpieli

Niemowlaka wyjmij z wody zdecydowanym, lecz niezbyt gwałtowanym ruchem i połóż na ręczniku. Zacznij powolne osuszanie bobasa. W pierwszej kolejności główkę, potem fałdki na zgięciach łokciowych, uda i szyję. Następnie przetrzyj bobasa oliwką i posmaruj kremem zapobiegającym odparzeniom. Na zakończenie ubierz niemowlaka, wyszczotkuj włoski…no i po kąpieli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s