…oj, ulało się! Porad kilka, jak karmić niemowlaka

Pierwsze dni i miesiące dla naszego dziecka są najważniejsze, warto zatem poszerzyć swoją wiedzę na temat schematów żywieniowych niemowląt. Lekarze mówią o 1000 dniach, czyli pierwszych trzech latach naszego bobasa, w trakcie których odpowiednie nawyki żywieniowe i samo odżywianie są niezwykle ważne. Poprzez właściwe żywienie można istotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób takich jak nadwaga, otyłość, cukrzyca, czy też choroby o podłożu alergicznym.

Pierś do przodu

W tym artykule skupimy się na pierwszych 12.miesiącach życia naszego niemowlaka. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Po okresie tym karmienie piersią powinno być uzupełnione o posiłki bogate w substancje odżywcze, takie jak białka, składniki mineralne i witaminy. Szczególnie ważna jest witamina D.

Technika ma znaczenie

Właściwa technika karmienia piersią jest bardzo ważna. Wspiera rozwój kolejnych etapów nauki spożywania pokarmów. Co w dalszej kolejności ma wpływ na zapobieganie wad wymowy oraz dbaniu o prawidłowy rozwój ortodontyczny. Za każdym razem podczas karmienia należy przystawić dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka. Dodatkowo ręką podtrzymuj kark i główkę dziecka oraz upewnij się, że kręgosłup jest wyprostowany. Bobas powinien uchwycić brodawkę z całą otoczką lub dużą jej część. Pierś musi szczelnie wypełnić buzię niemowlaka. Zwróć uwagę na nos, który nie powinien być zbyt mocno wtulony w ciało matki, a tym samym ograniczać oddychanie naszego maleństwa. Co wtedy zrobić? Wystarczy mocniej przytulić naszego bobasa do ciała, tułów i pośladki same odchylą się, to samo w przypadku buzi. Ważne, by każde przystawienie dziecka do piersi było prawidłowe.

…ooj, ulało się!

Nieodzownym elementem krajobrazu jakim jest karmienie piersią to ulewanie się. Czasem jest to kilka kropel, innym razem niemal wszystko co nasz bobas zjadł. Najczęściej z ulewaniem mamy do czynienia tuż po posiłku. A, że w pierwszych godzinach dziecko powinno być karmione nawet kilkanaście razy na dobę, warto zadbać o higienę. Polecamy stosowanie chusteczek nawilżanych Bambo Nature, które są bezpieczne, łatwe w użyciu oraz gwarantują komfort w każdej sytuacji. Główną przyczyną ulewania jest niedojrzałość układu pokarmowego i zbyt duża ilość pokarmu, której mały żołądek nie może przyswoić. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim należy dbać, by w czasie jedzenia dziecko nie nałykało się powietrza. Odpowiednio układaj się podczas karmienia piersią, używaj butelek antykolkowych, czy też rób krótkie przerwy przy karmieniu podczas których potrzymaj maluszka z główką opartą na swoim ramieniu. Trzeba pamiętać także o odbijaniu, nie kładzeniu dziecka do łóżka zbyt szybko, nie przewijaniu maluszka zaraz po karmieniu oraz zapinaniu pieluszek zbyt ciasno. Ubranka i pieluszki nie powinny uciskać na brzuszek. Dlatego ważny jest również odpowiedni dobór tego asortymentu. Sprawdź ofertę pieluszek Bambo Nature przeznaczonych dla niemowlaków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s