Pielęgnacja pępka noworodka

Jak dbać o pępek naszego noworodka? Czy istnieje ryzyko infekcji oraz czy przemywanie spirytusem, to dobra metoda? Po przeczytaniu tego wpisu będziesz wiedziała, jak odpowiednio pielęgnować pępek noworodka. Po porodzie pępowina jest już nie potrzebna dziecku, dlatego też odcina się ją kilka centymetrów od skóry niemowlaka. Wtedy to, na brzuszku naszego noworodka zostaje tzw. kikut pępowinowy. Kiedyś wiązano kikut na supełek, obecnie stosuje się plastikowe zapinki, które po dwóch dobach są zdejmowane przez lekarza. 

Pielęgnacja w pierwszych dniach

Kikut pępowiny odpadnie po kilku, kilkunastu dniach. Traktuj to jak strup, który jeśli jest suchy i czysty, to odpadnie szybko i bezboleśnie, jeśli zaś będzie bez dostępu powietrza i ciągle moczony, to stanie się miejscem podatnym na działania bakterii. Kikut odpowiednio pielęgnowany stopniowo stwardnieje, zmieni kolor na szary, potem na czarny i po prostu odpadnie.

Właściwa pielęgnacja, to podstawa gojenia się

Przez cały czas okolice pępka niemowlaka musisz pielęgnować, choć nie należy zbytnio komplikować tych zabiegów. Zwykła woda z mydłem plus dokładne ususzanie skóry i wszystkich fałdek wystarczy. Często można spotkać się z opinią, że warto stosować preparat antyseptyczny (Octenisept) lub też przemywać okolice pępka 70% spirytusem. Lekarze nie zalecają tego typu praktyk, chyba że dziecko nie ma odpowiednich warunków sanitarnych (w mieszkaniu  panuje grzyb i jest zbyt duża wilgoć) lub też, gdy widzimy wydzielinę i zaczerwienienie o wielkości około pół centymetra w okolicach pępka. Nie stosujemy także żadnych kremów i maści, a także nie zasypujemy pępka pudrem. Dodatkowo nie używaj także gencjany. Roztwór jedynie barwi kikut na fioletowy kolor, a tym samym utrudnia ocenę stopnia gojenia się strupka.

Co do stosowania spirytusu, to opinie są podzielone. Lekarze nie zalecają, ale wiele kobiet ceni sobie ten właśnie środek ochrony okolic pępka noworodka. Szybciej wysusza i jeśli nie podrażnia skóry niemowlaka, to chętnie jest stosowany w pierwszych dniach po porodzie. Pod żadnym pozorem jednak samemu nie odrywaj kikuta pępowinowego, czasami proces odpadania trwa dłużej nie należy się tym zamartwić. Również parę kropel krwi, to nic wielkiego, ale zawsze bądź czujna. Brzydki zapach z okolic pępka, obfitsze krwawienie, czy też ropna wydzielina, zaczerwienienie oraz obrzęk, to znak, że kikut nie goi się dobrze i należy skonsultować się z lekarzem lub położną środowiskową.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kikut pępowiny powinien mieć łatwy dostęp do powietrza, nic nie powinno uciskać ani ocierać. Warto zatem zadbać o ciało niemowlaka podczas zakładania pieluszki. Dobrym pomysłem jest wywinąć górna część pieluszki na zewnątrz lub wyciąć w niej otworek na pępek. Zapobiegnie to otarciom. Polecamy pieluszki Bambo Nature marki Abena Polska dedykowane noworodkom. Warto zapoznać się z ofertą producenta.

Pamiętaj, że po odpadnięciu kikuta pępowiny warto uważnie obserwować bliznę, tak aby w razie komplikacji szybko zareagować i skonsultować się z położną środowiskową, która w pierwszych dniach od narodzin powinna być z Tobą w stałym kontakcie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s