Bobas poznaje świat

Nasz maluszek jest już na tyle duży, że zaczyna interesować się otaczającym go światem. Z każdym kolejnym tygodniem i miesiącem od narodzin zauważymy, jak nasz niemowlak się zmienia. Z małego zawiniątka w turlającego się bobasa, który sam sięga po zabawki i coraz bardziej interesuje się wszystkim tym, co go otacza.

Pierwszy krok

Na początku organizm niemowlaka musi przyzwyczaić się do środowiska innego niż brzuch mamy. Układy i narządy dopiero stopniowo się rozwijają, więc w pierwszej kolejności ruchu będzie mało (niemowlak przesypia ok 20 godzin na dobę), jednak nasz bobas cały czas się rozwija i uczy otaczającego go świata. Z czasem aktywność ruchowa wzrasta. Uśmiecha się, podnosi główkę, wydaje dźwięki. Tak nasz bobas z nami komunikuje się i wyraża swoje zainteresowanie. Również skóra dziecka przechodzi okres adaptacyjny, trwa to przez dwa lata, jednak niezwykle ważne jest pierwszych pięć miesięcy. Należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry dziecka poprzez stosowanie m.in. maści z cynkiem (dostępna w ofercie Abena Polska), czy też odpowiednio dobranych pieluszek (Bambo Nature firmy Abena).

Krok drugi

Po piątym miesiącu rozwój dziecka nabiera tempa. Nasz bobas wstaje, próbuje samodzielnie siedzieć i zaczyna spoglądać na świat z zupełnie innej perspektywy. Zaczyna się to naszemu dziecku podobać. Malec opanowuje nowe ruchy, poznaje swoje ciało i jest coraz bardziej aktywny. Warto zatem zapewnić maluszkowi swobodę. Jak możemy to zrobić? Należy zadbać o miękkie i wygodne ubranko, odpowiednio dopasowaną pieluszkę, która nie będzie krępowała ruchów ciała. Produkty Abena Polska wyposażone zostały w łatwe do regulowania rzepy, które można przyklejać i odklejać w nieskończoność, zaś rdzeń zapewnia wysoki stopień chłonności. Wszystko to gwarantuje, że nasz bobas podczas ruchów czuje się komfortowo. Nic nie uwiera, nic nie przeszkadza. Nasze maleństwo może skupić się na poznawaniu świata.

Trzeci krok

Kolejny etap, kiedy zauważymy nagłe przyspieszenie w rozwoju naszego bobasa, to okres około ósmego miesiąca życia. Maluszek samodzielnie już siedzi, podnosi lekkie przedmioty, próbuje także raczkować. Mięśnie dziecka wzmacniają się, więc i nasz mały bohater próbuje stawiać pierwsze kroki, czy też łapać balans ciała. Nasze dziecko jest również dobrym obserwatorem. Naśladuje zachowania rodziców, próbuje mówić pierwsze wyrazy, podejmuje nowe wyzwania. Z przyjemnością poznaje świat. Ważnym elementem nauki jest zabawa. Należy pokazywać i rozmawiać z bobaskiem jak najwięcej. Warto zatem podawać dziecku materiały o różnych fakturach, zapoznawać z nowymi zapachami i smakami (przybliż talerz, daj kwiat do powąchania), pobawić się w „cicho-głośno”, czy też wspólnie obserwować przedmioty w ruchu. Pamiętaj, to Ty kreujesz świat, który nasz bobas obserwuje i poznaje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s