Pierwsze dni po porodzie

Pierwsze dni po porodzie dla kobiety zdecydowanie nie są łatwe. Trud i wysiłek związany z porodem wynagradza nam obecność niemowlaka, jednak z czasem trzeba wracać do codzienności. Młoda mama, nie ma jeszcze doświadczenia w pielęgnacji noworodka, a dodatkowo musi radzić sobie z bólem, zmęczeniem i dolegliwościami poporodowymi.

W szpitalu

Od momentu narodzin, dziecko oraz matka pozostają w szpitalu na minimum dwie doby, gdzie są pod ścisłą obserwacją. Dziecko, czy wszystko prawidłowo się rozwija (skala Apgar), matka zaś musi dojść do siebie po porodzie, jeśli doszło do pęknięcia lub nacięcia, należy zszyć krocze. Ważne są również pierwsze dwie godziny po porodzie, tzw. wczesny połóg. W okresie tym młoda mama jest pod opieką specjalistów. W czasie pobytu na oddziale położniczym codziennie wykonywane jest badanie położenia dna macicy, która w czasie połogu obkurcza się i zmniejsza masę. Jeśli wszystko jest OK, to matka z dzieckiem trafiają na sale poporodową, gdzie są możliwe odwiedziny. W pierwszych dobach po porodzie matka zostanie nauczona jak kąpać dziecko, przewijać i karmić niemowlaka. W pierwszą noc po porodzie najczęściej noworodek jest odstawiany od matki i karmiony przez położną, gdyż kobieta musi zebrać siły po wysiłku związanym z porodem. Warto również zapytać się położną o pierwszą pomoc, w razie gdyby dziecko miało problem z oddychaniem. Nie krępuj się, pytaj! Wszystkie Twoje uwagi i wątpliwości powinny być rozwiane.

Wychodzimy do domu

W pierwszej kolejności zastanów się nad tym, w czym przetransportujesz dziecko do domu. Odradzamy środki komunikacji miejskiej, jeśli nie masz samochodu poproś kogoś z rodziny lub znajomych. Ważne, żeby samochód był wyposażony w odpowiedni fotelik. Zwróć również uwagę na to, jaka jest temperatura na zewnątrz, aby bobas nie przemarzł lub też przemókł. O tym wszystkim powinnaś pomyśleć już na długo wcześniej. Warto mieć ze sobą także pieluszki oraz chusteczki nawilżane. Sprawdź nasz wpis – przygotowujemy wyprawkę do szpitala.

Pierwsze dni w domu z noworodkiem, to przede wszystkim nauka i „wprawianie się” w podstawowe czynności pielęgnacyjne tj. karmienie, przewijanie i kąpanie. Nie byłoby w tym nic takiego trudnego, gdyby nie fakt, że są to zupełnie nowe czynności dla młodych rodziców. Dodatkowo mama i tata są jeszcze trochę zestresowani, ponieważ chcą aby wszystko było w porządku. Nie należy zapominać również o dolegliwościach połogowych oraz normalnych, codziennych czynnościach, które musimy wykonywać, jak sprzątanie, pranie i prasowanie.

Pieluszki, sprawdzaj koniecznie

Noworodek robi kupkę po każdym karmieniu lub w trakcie tej czynności. W pierwszych dwóch, trzech dniach od narodzin mamy do czynienia ze smółką. Jest to kupka o czarno-zielonej barwie w skład, której wchodzą treści zgromadzone w jelitach, kiedy dziecko jeszcze żyło w płodzie. Smółka ma kwaśny odczyn, a tym samym podrażnia skórę dziecka, ważne zatem jest, aby często sprawdzać pieluszkę. Polecamy pieluszki Bambo Nature marki Abena przeznaczone dla noworodków.

Rutyna, rutyna

Z każdym kolejnym dniem młoda mama i tata, będą nabierali pewności przy wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych. Karmienie, kąpanie, ubieranie niemowlaka, czy też wprowadzenie cyklu dobowego. Tego wszystkiego w pierwszych dniach młodzi rodzice dowiedzą się od położnej środowiskowej, która odwiedzi Nas w domu. Zawsze jednak warto poprosić o pomoc mamę, babcię lub inną doświadczoną kobietę. Sporo ciekawych rad można także znaleźć w Internecie, a szczególnie na naszym blogu Abena Bambo Nature.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s