Czyszczenie uszu niemowlaka – porady

Czyszczenie uszu naszego niemowlaka jest równie ważne, jak pielęgnacja całego ciała bobasa. Warto zatem zastosować się do kilku prostych reguł, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Nieodpowiednie czyszczenie uszu może doprowadzić do rozwoju bakterii, co w konsekwencji może skutkować rozwojem chorób takich jak Pałeczka Ropy Błękitnej, czy też Gronkowiec Złocisty.

Patyczki kosmetyczne

Nigdy nie stosujemy patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu naszego niemowlaka! Z pielęgnacją ta metoda nie ma nic wspólnego, a może jedynie narobić sporo krzywdy naszemu bobasowi. Stosowanie patyczków kosmetycznych może spowodować uszkodzenie zewnętrznego przewodu słuchowego, spowodować krwawienie, a co najgorsze uszkodzić błonę bębenkową. Patyczki mogą również uszkodzić rzęski, które odpowiadają za woskowinę. A tego również byśmy nie chcieli!

Co z tą woskowiną?

Woskowina jest substancją pełniącą rolę ochronną, nawilżającą i oczyszczającą skórę naszego niemowlaka. Zaleganie woskowiny w uszach naszego bobasa jest dość częstym problemem dotyczącym niemowlaków i po części uwarunkowane jest to genetycznie. Objawy mogą nasilać się nagle, po kąpieli bobasa i nalaniu się wody do ucha. Jak radzić sobie z tym problemem? Odpowiedź jest prosta. Mycie zewnętrznej części ucha palcem z użyciem mydła i wody w czasie codziennych zabiegów higienicznych, staranne osuszanie ręcznikiem po kąpieli oraz zakładanie czapeczki jeśli temperatura otoczenia jest niska lub są chłodne dni. Nie stosujemy również żadnych płynów, które sprawią, że woskowina wypłynie. To jest naturalna bariera i ochrona naszego dziecka. Jeśli jednak nasz niemowlak wytwarza zbyt dużą ilość woskowiny, która zalega (często bywa tak, że im częściej myjemy uszy niemowlaka, tym więcej woskowiny produkuje), należy w takim przypadku skonsultować się z lekarzem.

Pielęgnacja po myciu i co z tą czapeczką?

Chusteczki nawilżane, pieluszki na zmianę i dobry ręcznik to bez wątpienia niezbędne atrybuty przy kąpieli naszego niemowlaka. Również ciuszki. To Ty decydujesz, czy założyć czapeczkę na główkę dziecka tuż po kąpieli, ale nie rób tego za każdym razem. Tylko wtedy, gdy jest niska temperatura i jest bardzo wilgotno lub w przypadku, gdy maluszek jest troszkę przeziębiony. Nie należy również ogrzewać okolicy małżowiny, czy wkładać do uszu gazików, czy wacików.

Pielęgnacja uszu niemowlaka jest równie ważna, co pozostałych części ciała, jednak wszystko z umiarem i w przypadku niejasności przy konsultacjach z lekarzem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s