Sztuka chodzenia

Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić? Jak pomóc w tym naszemu bobasowi? Czy możemy jakoś pomóc naszemu maluszkowi w stawianiu pierwszych kroków? Na te i inne pytania odpowiemy w tym poście na naszym blogu Abena Bambo Nature.

Przygotowania do chodzenia

Nasz maluszek zanim zacznie chodzić, jego organizm musi w pierwszej kolejności nabrać siły i wzmocnić swoje mięśnie, aby podołać temu nowemu wyzwaniu. Bobas powinien nabrać wprawy w pełzaniu, turlaniu się i obracaniu, czyli nauczyć się odpowiedniej koordynacji ruchowej oraz wzmocnić swoje mięśnie. Niemowlaki zazwyczaj pierwsze próby chodzenia podejmują około dziewiątego miesiąca życia, czasem później, około jedenastego, dwunastego miesiąca. Nie ma reguły. Nie ma się co tym przejmować. Również nie powinniśmy martwić się faktem, ze nasz bobas po kilku próbach samodzielnego chodzenia wraca do raczkowania.

Miękkie lądowanie

Sztuka chodzenia dla bobasa związana jest z licznymi upadkami na pupę, warto zatem zadbać o miękkie lądowanie dla naszego maleństwa. Pieluszka, czy kocyk powinny wystarczyć. Dobrze jest również zasłonić wszelkie kanty, ostre i niebezpieczne miejsca – jak np. gniazdka elektryczne. Kiedy już nas bobas zacznie stawiać pierwsze kroki, dobrze aby robił to na bosaka, bez bucików. Pomaga to szybciej złapać balans.

Co z chodzikami?

Zdania na temat zastosowania chodzików są podzielone. Inni twierdzą, że pozycja dziecka chodzącego w tych urządzeniach jest nieodpowiednia, a sam chodzik z racji, że porusza się zbyt szybko, może zachwiać odpowiednim rozwojem mięśni i stawów naszego brzdąca. Co w przyszłości może skutkować urazami.

W 18 miesięcy po narodzinach dziecko powinno już chodzić samodzielnie, wszelkie uwagi i spostrzeżenia należy na bieżąco konsultować z lekarzem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s