Usypianie noworodka

Jak usypiać noworodka? Czy musimy się nie wysypiać? Co zrobić, aby nasz niemowlak przesypiał całą noc? Poniższy artykuł pomoże młodym rodzicom zrozumieć, dlaczego sen w pierwszych miesiącach życia naszego niemowlaka jest tak ważny.

Na dobry początek sen

W pierwszych dniach noworodek śpi nawet 20 godzin na dobę, z tą różnicą, że budzi się średnio co godzinę. Związane jest to z fazą REM (sen aktywny). Gdzie w przypadku noworodków, w odróżnieniu od dorosłych, faza ta stanowi połowę przesypianego czasu. Pod koniec każdej fazy maluszek budzi się i tu jest właśnie główny problem w niewysypianie się rodziców.

Na dobry początek karmienie

Dziecko nie odróżnia pory dnia, śpi dużo i budzi się często, to dodatkowo jeszcze nasz maluszek bywa głodny. A, że brzdąc ma mały żołądek, to do organizmu dostarczane są małe porcje pokarmu. Wiąże się to zatem z częstym karmieniem bobasa.

Kolejne tygodnie

Z każdym kolejnym tygodniem życia nasz niemowlak nabiera w pewien rytm i powtarzalność. Między 2 i 3 miesiącem życia dziecko zaczyna odróżniać pory dnia, to dobry moment, aby uczyć maluszka samodzielnego zasypiania. W dzień nie zasłaniaj okna, w nocy nie zapalaj światła. Przy przewijaniu pieluszki w nocy, nie rozbudzaj zbytnio maluszka. Po prostu przyzwyczaj dziecko do odróżniania dnia od nocy. Ważna jest także obserwacja dziecka. Trzeba wiedzieć jakie ruchy i gesty wykonuje nasz malec, gdy jest śpiący. Czy trze oczka, czy łapie się za włoski? Ważna jest także rutyna i powtarzalność pewnych zachowań.

Trzymamy się harmonogramu

Rodzic powinien mieć świadomość tego, że dziecko z czasem przyzwyczai się do pewnych czynności o określonej porze dnia i nocy. Ważna jest zatem rutyna po stronie rodziców. Wieczorem zawsze kapiemy i kładziemy spać maluszka o tej samej porze. Drzemki w czasie dnia również. Pamiętaj, aby ta ostatnia nie była zbyt późno, tak aby dziecko chciało zasnąć wieczorem.

To Wy rodzice powinniście przestrzegać dobrych zasad, wtedy maluszek na pewno pozwoli Wam się wysypiać.

Jedna myśl w temacie “Usypianie noworodka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s