Spuchnięte nogi w ciąży

Zatrzymanie wody w tkankach, to główna przyczyna spuchniętych nóg u kobiet w ciąży. W niektórych przypadkach problem ten występuje również na dłoniach, rzadziej na twarzy. Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej występuje u kobiet w trzecim trymestrze, ale po porodzie dość szybko organizm wraca do siebie.

Problem w czasie ciąży

No niestety, takie są uroki ciąży. Kobieta musi być przygotowane na opuchnięcia, gdyż brzuch uciska żyłę główną i inne żyły, które odpowiadają za transport krwi z serca do nóg i z powrotem. Spowalnia zatem to przepływ krwi z kończyn. Stąd te opuchnięcia. Jeśli dodamy do tego odkładanie się wody w tkankach, to problem mamy zdiagnozowany. Choć nie zawsze. Nie można lekceważyć tego stanu, jeśli trwa zbyt długo, a opuchnięcia nie znikają nad ranem, to powodem takiego stanu rzeczy może być zatrucie ciążowe, a to już problem. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, gdy stan ten jest groźny dla matki i dziecka.

Jak poradzić sobie z opuchniętymi nogami?

Opuchlizna i ból nóg w czasie ciąży nasila się pod wieczór oraz gdy jest wysoka temperatura powietrza. Warto zatem stosować kilka prostych porad, które pomogą w „walce z opuchnięciami”.

Odpoczywaj! Jak masz możliwość siąść, to siadaj. Nie stój zbyt długo na nogach. Rób sobie co kilka godzin 15-30 minutowe przerwy na odpoczynek, w trakcie którego leż z uniesionymi nogami. Zalecane jest również leczenie na lewym boku. Warto wykonywać drobne ćwiczenia. Kręcić kółka stopami oraz rozciągać nogi. Pij wodę, która wypłukuje niepotrzebne produkty przemiany materii, spożywaj więcej lub też odstaw sól na półkę ( wszystko zależy od organizmu), a także zadbaj o odpowiednie ciuchy. Większe skarpetki, buty i szerokie spodnie, tak aby nic Cię nie uciskało. Zapomnij oczywiście o szpilkach!

Warto również chodzić na basen. O tym problemie powinnaś pomyśleć już w pierwszym trymestrze, więc im wcześniej zaczniesz stosować powyższe porady z bloga Abena Polska Bambo Nature, tym Twój organizm będzie lepiej przygotowany na problem z opuchnięciami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s