Szczepić, czy nie szczepić? Oto jest pytanie!

Jak to jest z tymi szczepionkami? Niektórzy twierdzą, że uchroni to nasze dziecko przed chorobami, inni że może tylko wywołać to komplikacje? Czy i jak szczepić? Dlaczego i które szczepionki są obowiązkowe? Z tymi pytaniami muszą zmierzyć się młodzi rodzice. W tym wpisie na blogu Abena Bambo Nature posegregujemy niezbędne informacje dotyczące szczepień.

Kalendarz szczepień

Warto zaznajomić się z harmonogramem szczepień w Polsce. Niektóre szczepionki są obowiązkowe inne już nie. Nie we wszystkich krajach UE zalecane są takie same szczepionki, w Polsce np. nie szczepi się dzieci przeciw HIV, a istnieje możliwość zarażenia. W pierwszych godzinach po urodzeniu niemowlak szczepiony jest obowiązkowo przeciw WZW typu B i gruźlicy. Kolejne szczepienie odbywa się dopiero po dwóch miesiącach. Obowiązkowe to WZW B i DTP, zaleca się zaś zaczepić bobasa przeciw Hib oraz pneumokokom. Warto zaznaczyć, że to drugie szczepienie nie jest darmowe, a cena jednej dawki skoniugowanej to wydatek rzędu 250-350 PLN. Dość sporo, tym bardziej, że w przeciągu 5 lat dawek będzie aż 8. Kolejne szczepienie przewidziane jest na 3/4 miesiąc życia. Kontynuacja DTP oraz polio obowiązkowo. W piątym miesiącu kontynuacja dwóch wcześniejszych szczepień. Kiedy nasz niemowlak skończy już pół roku obowiązkowo poddawany jest szczepieniu WZW B i polio, a po roku na gruźlicę (gdy brak blizny).

Drugi roczek szczepień

Kolejne dwanaście miesięcy w kalendarzu szczepień również są intensywne. O gruźlicy już wspominaliśmy, dwa miesiące później czas zaszczepić dziecko obowiązkowo od odry, świnki i różyczki, zalecana jest odra wietrzna. Kiedy nasze bobas skończy 16/18 miesięcy to czas na powtórne szczepienie przeciw DTP i polio. Zaleca się także WZW A, Hib i pneumokoki.

Kolejne lata

W wieku sześciu lat obowiązkowe jest szczepienie dzieci przeciw polio i DTP, w wieku siedmiu lat przeciw odrze i gruźlicy, następnie w wieku 11 lat przeciw polio, rok później przeciw gruźlicy. W wieku 13 lat szczepimy dziewczynki jeśli nie były wcześniej przeciw różyczce, a rok później obowiązkowe szczepienie dziecka na DT i WZW B jeśli nie było robione to wcześniej.

Troszkę tych szczepień jest i to główny powód niezadowolenia rodziców. Jeśli dodamy do tego fakt, że w Polsce zakupujemy szczepionki pojedyncze i nisko skojarzone, czy też brak powszechnych szczepień przeciw rotawirusom, to widzimy dlaczego program szczepień wywołuje tyle kontrowersji.

Zagrożenia

Głośno mówi się o powikłaniach wynikających ze szczepień nowonarodzonych dzieci. Znane są przypadki zapalenia opon mózgowych i śmierci po zaszczepieniu niemowlaka przeciw gruźlicy. Z drugiej strony jednak dochodzą głosy od rodziców, którzy chwalą sobie szczepienia, gdyż odnotowali mniej zachorowań i powikłań u dzieci, które szczepili niż u tych które nie poddawano obowiązkowemu i zalecanemu szczepieniu. Temat jest złożony i obiecujemy wrócić o szczepień w innych postach na naszym blogu Abena Bambo Nature. Napiszemy jak wygląd system szczepień w Polsce, jak w krajach UE. Dlaczego jest coraz więcej szczepień obowiązkowych, a te zalecane są tak drogie. Czy Państwo dba o interes pacjenta, czy firm farmaceutycznych? Na pewno jest o czym pisać.

2 myśli w temacie “Szczepić, czy nie szczepić? Oto jest pytanie!

  1. Szczepienia to temat bardzo „na czasie” – przeciwników, jak i zwolenników wciąż przybywa. Ciężko zachować zdrowy rozsądek, jesli w grę wchodzi zdrowie naszych dzieci. Popieram każdą osobę, która stara się szukać odpowiedzi na pytanie: co jest dobre dla mojego dziecka, ale i również dla innych dzieci? Zdarzają się przypadki, że dziecko nie może zostać zaszczepione, ale istnieje coś takiego jak odporność zbiorowa, populacyjna – możliwa do osiągnięcia dzięki wysokiej wyszczepialności.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s