Pomocna dłoń – wizyta położnej środowiskowej

Po porodzie, w szpitalu zarówno matka jak i noworodek objęci są opieką lekarza i pielęgniarek. Nowa rola rodzica jest bez wątpienia bardzo stresująca, tym bardziej że chcemy jak najlepiej dla naszego bobasa. Dlatego też w szpitalu przechodzimy krótki kurs wiedzy o karmieniu, przewijaniu i opiece nad dzieckiem. Po wyjściu jesteśmy już zdani tylko na siebie. W domu wszystko już tak prosto nie wygląda, przynajmniej na początku.

Pierwsze dni z noworodkiem

Zawsze jest dobrze poprosić o pomoc rodziców, czy też dziadków, którzy mają doświadczenie w opiekowaniu się nowo narodzonym dzieckiem. Niemniej jednak w pierwszych dobach po opuszczeniu szpitala zawita do naszego domu położna środowiskowa. Pierwsza wizyta patronażowa powinna odbyć się do 24 godzin od otrzymania przez położną zgłoszenia urodzenia dziecka. W czasie spotkania położna ocenia stan zdrowia dziecka, ciemiączko, kikut, odruchy i ogólny rozwój niemowlaka. Położna powinna zainteresować się także stanem zdrowia matki. Jak goi się krocze, czy też rana po cięciu cesarskim. Sprawdza również umiejętności nowych rodziców. Karmienie, przewijanie pieluszek i kąpanie maleństwa. W razie potrzeby koryguje. Czwartym i równie ważnym punktem wizyty położnej jest sprawdzenie i ocena sytuacji społecznej rodziny. Wszystko odnotowane jest w dokumentacji.

Kolejne wizyty

Wizyt położnej po porodzie powinny być m.in. cztery. Warto w trakcie tych spotkać pytań i rozwiewać swoje wątpliwości co do macierzyństwa i pierwszych swoich zachować. W przypadku jakichkolwiek problemów z przewijaniem, karmieniem, czy kąpielą malucha, warto poprosić położną o wskazówki. Należy zainteresować się również tematem szczepień, badań i odżywiania. Położna sprawuje opiekę nad dzieckiem do drugiego miesiąca życia, później rolę tę przejmuje pielęgniarka środowiskowa, która w przypadku jakichkolwiek problemów zobligowana jest do powiadomienia odpowiednich instytucji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s