Gdy niemowlak ma problemy z zasypianiem

Narodziny dziecka, to dla młodych rodziców nowe wyzwanie. Życie nie wygląda już tak samo, wolny czas i zajęcia trzeba podporządkować pod nowo narodzonego bobasa. Nowością są także noce, nieprzespane noce.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy

Nasz maluszek nie będzie przesypiał całej nocy, to pewne. Dlaczego? Związane jest to z fazą REM (sen aktywny). Gdzie w przypadku noworodków, w odróżnieniu od dorosłych, faza ta stanowi połowę przesypianego czasu. Pod koniec każdej fazy maluszek budzi się i tu jest właśnie główny problem w niewysypianie się rodziców. Już troszkę większy bobas budzi się w nocy bo ma jakiś powód.

Po pierwsze niemowlak może być głodny. Karmienie w nocy noworodka trwa do pół roku, czasem dłużej. Z każdym kolejnym tygodniem malec powinien przyzwyczajać się do dziennego trybu karmienia. Po drugie może czuć się samotnie. Potrzebuje bliskości rodziców. Po trzecie nasz maluszek budzi się w nocy, bo ma alergię lub też po prostu wyspał się w dzień i bobaskowi nie chce się spać.

Sukces tkwi w szczegółach

O metodach usypiania pisaliśmy już wcześniej na blogu Abena Bambo Nature. Że noworodek prześpi całą noc, zapomnij. Ale jest kilka drobiazgów, które sprawią, że bobas szybciej zaśnie i nie będzie w nocy, tak często się budziło.

  • Odpowiednia temperatura – przed snem warto wywietrzyć pokój maluszka, nie powinno być w pomieszczeniu zbyt gorąco. Idealna jest temperatura 18-19 stopni Celcjusza. Bobas budzi się gdy jest zbyt gorąco.
  • Odpowiedni posiłek – aby bobas szybciej zasnął należy zadbać o odpowiednia porcję pokarmu. Jedzenia nie powinno być ani zbyt mało, by nie obudził się zbyt szybko, ani zbyt dużo, ponieważ utrudnia to maluszkowi zasypianie.
  • Odpowiednie okrycie – nie ubierajmy i nie przykrywajmy naszego malca zbyt grubo, ciuszki powinny być lekkie i przewiewne, zaś pieluszka idealnie dopasowana. Wartym polecenia są pieluszki Abena Polska Bambo Nature Newborn, które są idealnie dopasowane do ciała, oddychają cała powierzchnią i są delikatne, tym samym nie podrażniają skóry noworodka.
  • Odpowiednia atmosfera – czyli rytuał. Dziecko powinno wiedzieć, że już czas iść spać. Czyli co wieczór róbmy kąpiel, pielęgnujmy ciało, nie zachęcamy do zabawa, tylko czytamy bajeczki i kołysanki na dobranoc. Dzieci lubią te czynności bardzo.

Jedno jest pewne. Przez kilkanaście tygodni na pewno nie będziecie się wysypiać. Ale jeśli zastosujecie  się do powyższych porad, to będzie Wam łatwiej. Zresztą na tym polega rodzicielstwo. Sama przyjemność z przewijania pieluszek i śpiewania kołysanek na dobranoc, prawda?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s