Skład chemiczny – świadomy konsument (cz.1)

Skład chemiczny produktów do pielęgnacji skóry i ciała, a także na inkontynencję jest bardzo ważny. Niektóre składniki mogą być niebezpieczne dla naszej skóry, na inne zaś część osób może być uczulona, zatem bardzo ważna jest świadomość konsumentów. Firma Abena Polska jest transparentna. Od lat stosuje tylko bezpieczne składniki do wyrobu swoich produktów i jako jedyna w Polsce posiada Skandynawski Znak Ekologiczny. Sprawdź czego używasz? Bądź świadomy zdrowia swojego i swoich najbliższych. Poniżej alfabetyczny spis nazw, które stosowane są przy produkcji kosmetyków, produktów do pielęgnacji skóry i na inkontynencję. Sprawdź i porównaj z innymi dostępnymi produktami na rynku.  

Aqua – Woda. Wszystkie emulsje zawierają wodę. Ta używana w produkcji kosmetyków firmy Abena jest czysta pod względem mikrobiologicznym, jak i mineralnym oraz wpływa głównie ma na konsystencję produktu. Woda jest nośnikiem aktywnych substancji, gdzie są rozpuszczalne. Warto wspomnieć, że woda działa również jako nawilżacz – skóra wygląda na jędrniejszą i młodszą. Paradoksalnie, woda ma też działanie wysuszające. Jeśli emolienty i humektanty nie zatrzymają wody w naskórku, ta wyparowuje i uszkadza barierę ochronną skóry. Aqua jest m.in. w płynie do higieny intymnej i mydle w płynie firmy Abena Polska.

Benzoesan sodu – Sodium Benzoate – Sól sodowa kwasu benzoesowego i kwas benzoesowy to konserwanty, więc chętnie stosowane przez producentów ponieważ zabezpiecza kosmetyk przed skażeniem mikrobiologicznym. Benzoesan sodu jest stosowany w kwaśnym pH (2-5.5), odporny na działanie promieni UV, nie drażni skóry ani błon śluzowych. Dopuszczalne maksymalne stężenie to 0,5%. Składniki te można stosować w kosmetykach naturalnych i z ograniczeniami w produktach kosmetycznych.

Cocamidopropyl Betaine – Kokamidopropylobetaina. Amfoteryczna substancja otrzymywana z kokosa. Składnik ma głównie zastosowanie w preparatach myjących, sprawia, że się pienią i poprawiają jakość piany. Kokamidopropylobetaina to detergent anionowy, podstawa płynów i żeli do kąpieli oraz szamponów i mydeł w płynie. Składnik często stosowany stosowania w kosmetykach naturalnych. Występuje w mydle w płynie marki Abena Polska.

Dehydroacetic Acid – Kwas dehydrooctowy – konserwant mający zastosowanie przede wszystkim w walce przeciwko grzybom. Składnik aktywny przeciwbakteryjny dopuszczony do stosowania w kosmetykach naturalnych.

Fenoksyetanol – Phenoxyethanol – Eter glikolowy w postaci oleistego, bezbarwnego płynu, który jest półsyntetycznym środkiem konserwującym. Składnik podobnie jak kwas dehydrooctowy ma działanie bakteriobójcze i chętnie stosowany jest przez producentów jest jako utrwalacz w perfumach, substancja odstraszająca owady, czy też środek odkażający.

Gliceryna – Alkohol trójwodorotlenowy. Tłuszcze roślinne i zwierzęce, które w reakcji z roztworami zasad ulegają hydrolizie, to gliceryna wykorzystywana w przemyśle. Substancja bardzo lubi i łatwo łączy się z wodą, w związku z czym posiada zdolności nawilżające. Gliceryna łatwo również przenika przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu ułatwia transport innych substancji w głąb skóry.

Glyceryl Stearate – Stearynian glicerolu – ester kwasu stearynowego i gliceryny pochodzenia roślinnego. W kosmetykach pełni rolę emulgatora. W preparatach do pielęgnacji skóry i włosów stosowany jako warstwę nawilżająca (zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody)

Lactic Acid – Kwas mlekowy należący do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). Stosowany szczególnie ze względu na właściwości złuszczające, nawilżające i przeciwstarzeniowe. Kwas jest naturalnym konserwantem i regulatorem pH. W kosmetykach stosuje się szczególnie kwas L-mlekowy, który otrzymuje się w wyniku fermentacji cukrów z udziałem bakterii mlekowych z rodzaju Lactobacillus.

Palmitynian cetylowy – cetyl palmitate – Wosk, półsyntetyczny składnik uzyskiwany z kwasów tłuszczowych. Substancja, która sprawia, że emulsja posiada konsystencję. Palmitynian cetylowy ceniony i wykorzystywany przez producentów ponieważ posiada zdolności natłuszczające, wygładzające oraz nadające skórze miękkość, elastyczność i gładkość. Nie powinien być stosowany na skórze w stanie czystym, gdyż może powodować powstawanie zaskórników.

To dopiero pierwsza część przewodnika po składnikach środków do pielęgnacji skóry i ciała. Warto wiedzieć, co znajduje się w środku opakowania i być pewnym, że stosujemy produkt zdrowy i nie szkodzący naszemu organizmowi. W kolejnym wpisie na blogu Abena Polska przybliżymy informacje o kwasach, regulatorach i olejach roślinnych.

2 myśli w temacie “Skład chemiczny – świadomy konsument (cz.1)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s