Kosmetyki dla dzieci – jakie kosmetyki wybierać dla dziecka?

Skóra dziecka jest wrażliwa i bardziej skłonna do podrażnień niż skóra osoby dorosłej, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków dla naszych najmłodszych. Należy również uważnie czytać etykiety, żeby ustrzec się preparatów, które mogą posiadać substancję drażniące i wywołujące alergię na skórze dziecka. Jakie zatem są odpowiednie kosmetyki dla naszych najmłodszych?

Czego unikać?

Parabeny, ftalany, oleje mineralne, konserwanty, glikole, pochodne ropy naftowej, triclosan, fenoksyetanol, czy też SLS (Sodium Laureth Sulphate), to najbardziej popularne składniki stosowane w kosmetykach, które powinny budzić Twoje wątpliwości. Nie kupuj produktów, które posiadają w swoim składzie takie właśnie substancje, czy też ich pochodne. Więcej o składnikach kosmetyków pisaliśmy na stronie Abena Polska, ważne zatem jest aby uważnie sprawdzać i czytać etykiety. Jedynie o ftalanach (sole i estry kwasu ftalowego, często baza do lakierów, klejów i farb) producent nie jest zobligowany wspomnieć na opakowaniu, zatem czytajcie uważnie. Warto również sprawdzić, czy produkt posiada certyfikat ECOCERT lub też np. Skandynawski Znak Ekologiczny, czy certyfikat Astma-Allergi Danmark.

Po pierwsze nie szkodzić

Kosmetyki dla dzieci powinny przede wszystkim nie szkodzić, ale wzmacniać barierę naskórkową, która chroni przed utratą wody i rozwojem mikroorganizmów. Dobry kosmetyk powinien również łagodzić podrażnienia związane z noszenie pieluszki, czy pieluchomajtek.

Kosmetyki dla dzieci i niemowlaków

Kremy na odparzenia, to warte polecenia produkty, które powinny zawierać tlenek cynku, który tworzy warstwę ochronną i nie zatyka skóry. Należy wybierać produkty wodoodporne, które można używać po kąpieli, działający w wodzie i wtedy, kiedy dziecko się zmoczy. Oliwka dla dzieci, której głównym zadaniem jest nawilżyć skórę i sprawić, aby była miękka i gładka. Produkt powinien zatrzymywać wilgoć, przez co skóra noworodka jest mniej wysuszona i nie łuszczy się tak bardzo. Oliwka nie powinna także podrażniać skóry bobasa. Kolejnymi produktami są mydło – produkty nie powinien odtłuszczać skóry, warto wybierać mydła o obojętnym odczynniku pH oraz mleczko, które nawilża i chroni skórę dziecka po kąpieli.

Jakie jeszcze kosmetyki dla dzieci? Szampon, ale to dopiero później, w pierwszych dniach/tygodniach raczej mało potrzebny. Główkę dziecka myjemy wodą z mydłem. Krem do twarzy, który stosujemy w przypadku działania czynników zewnętrznych, tj. słońca i mrozu. Należy dokładnie sprawdzać skład chemiczny. Kolejnym produktem w naszym niezbędniku jest puder, bardzo przydatny przy podrażnionej skórze (talk, kaolin, krzemiany, modyfikowana skrobia, a także tlenek cynku). Warto wspomnieć również o chusteczkach nawilżających, o których więcej dowiesz się na stronie Abena Polska w zakładce Bambo Nature lub też na blogu Bambo Nature we wcześniejszych wpisach.

Pamiętaj: bądź odpowiedzialnym rodzicem i zawsze sprawdzaj skład chemiczny kosmetyków, które zamierzasz stosować u swoim dzieci. Nie ważne czy mowa o noworodkach, czy też trzy-, czterolatkach. Po pierwsze bezpieczeństwo naszych najbliższych!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s