Spać, czy nie spać z dzieckiem? Oto jest pytanie!

Spanie w łóżku z noworodkiem ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Również opinie ekspertów są podzielone. Przybliżymy zatem opinie dwóch stron i wskażemy możliwe rozwiązania.  Dlaczego chcemy, aby nasz bobas spał z nami? Po pierwsze chcemy pogłębić więź z noworodkiem, po wtóre jest to również wygodne w przypadku karmienia piersią.

Plusy dodatnie

Gdy niemowlak śpi rodzicami. Doświadczenie, to jest bezcenne. Nie tylko pogłębia się więź matki z dzieckiem, ale również dla ojca jest to ogromne przeżycie. Długo wyczekiwany bobas leży tuż obok, drobne rączki i nóżki, bicie serca i oddech. Niezapomniane doświadczenie dla rodziców. Zwolennicy spania noworodka z rodzicami zauważają również, że jest to pomocne przy karmieniu maluszka. Nie trzeba wstawać i podnosić dziecko z łóżeczka, wystarczy wyciągnąć pierś i nakarmić bobasa. Lekarze twierdzą, że dziecko leżące przy matce jest dłużej karmione niż te w łóżeczku, stąd też jest zdrowsze i szybciej przyzwyczaja się do piersi. Rodzice chwalą sobie również bliskość, ze względu na możliwość kontrolowania temperatury i zachowań dziecka i szybką ewentualną reakcję.

Plusy ujemne

Przeciwnicy spania noworodka z rodzicami na główną wadę podnoszą fakt, że malcowi może zostać wyrządzona krzywda lub niemowlak może zostać przygnieciony. Z racji, że w łóżku śpi bobas, rodzice są bardziej czujni, przez to ich sen jest płytki i nie wysypiają się tak dobrze. Co skutkuje słabą aktywnością w dzień. Kolejne „nie” dla spania noworodka z rodzicami w łóżku, to fakt że malec nabierze złych nawyków i w przyszłości będzie chciał spać tylko i wyłącznie w łóżku lub też tylko w nim być karmione piersią. Trzecie „nie”, to zachwianie i osłabienie się relacji między rodzicami spowodowane ciągłą obecnością maluszka w łóżku. Kolejną wadą jest materac, który odbiega standardem od tego w łóżeczku maluszka, co może powodować zmiany w budowie np. kręgosłupa.

Dobre rady

W przypadku, gdy zdecydujemy się, na to aby dziecko spało z nami w łóżku, warto zadbać o odpowiedni materac, pościel wyprać w proszku dla dzieci, unikać grubych puchowych kołder, nie zostawiać maluszka samego, nie kłaść na brzuszku i podczas karmienia matka nie może zasnąć, należy pamiętać, że maluszkowi musi się odbić. W pierwszych dniach można również niemowlaka położyć w nosidełku, krawędzią tuz przy ścianie i w takiej pozycji maluszek może leżeć w łóżku obok nas. Decyzja o spaniu z dzieckiem w łóżku należy do rodziców, więc każdy z osobna powinien rozważyć co jest najlepsze dla dziecka. Po pierwsze jednak bezpieczeństwo noworodka!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s