Noworodek w pierwszych dobach życia

Noworodek w pierwszych dobach życia musi przystosować się do nowego środowiska, innego niż te które znał do tej pory, czyli brzuszka swojej mamy. Adaptacja do życia związana jest ze zmianami, które są nieuniknione, ale i jedynie przejściowe, dlatego nie panikuj. Czego zatem możemy się spodziewać?

Zmiany na skórze

Lekkie zażółcenie skóry, czyli objaw żółtaczki fizjologicznej występuje u 70% noworodków. Nie przejmuj się , to normalny stan, który mija po kilku dniach. Dzieje się tak ponieważ spora ilość czerwonych krwinek płodu, która służy do czerpania tlenu z łożyska, po porodzie rozpada się tworząc bilirubinę, barwnik o żółtawym kolorze. Z czasem poziom bilirubiny powinien maleć, jeśli jednak tak nie jest, lekarz powinien zdiagnozować żółtaczkę patologiczną.

Kolejną zmianą na skórze bobasa mogą być zaskórniki oraz rumień noworodkowy. Najczęściej jest to zaczerwienienie z grudkowymi zmianami. Na czole i karku noworodka mogą pojawić się naczyniaki płaskie, którym zniknięcie może zająć troszkę więcej czasu. Do kilku miesięcy. U noworodków występuje także „meszek płodowy”, ale zniknie z ramion i pleców po kilkunastu tygodniach.

Utrata wagi

Abena Polska przypomina, że kolejną ważną zmianą jest spadek wagi ciała noworodka, jednak warto pamiętać nie może przekraczać 10% masy ciała. Jeśli bobas przy urodzeniu ważył 3.8 kg, to spadek powyżej 380 g powinien budzić nasz niepokój. Po kilku dniach waga stabilizuje się o zaczyna rosnąć. Zmiany te związane są z metabolizmem i utratą wody przez noworodka. Warto w tym miejscu wspomnieć o smółce, czyli pierwszej kupce bobasa.

Inne objawy stanów przejściowych

Zmiany hormonalne, to kolejne stany przejściowe, o których warto wspomnieć. Hormony matki przez łożysko przeniknęły do ciała noworodka, w wyniku czego bobas może mieć powiększone gruczoły piersiowe, u dziewczynek może występować obrzmienie sromu i wydzieliny z pochwy. Nie należy się tym przejmować, zaniknąć po kilku dobach, tak jak większość stanów przejściowych u noworodków. Jeśli tak nie jest, należy skonsultować się z lekarzem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s