Pozycje do spania dla naszego maluszka

Zdrowy i bezpieczny sen naszego maluszka zależy od pozycji, w której ułożyliśmy niemowlaka. Młodzi rodzice często się zastanawiają, która pozycja jest wygodna dla malca, warto jednak pamiętać, że niektóre ułożenia dla naszej małej pociechy mogą być niebezpieczne, warto zatem zgłębić swoją wiedzę, również i w tym temacie. Sprawdź porady firmy Abena Polska.

W jakiej pozycji powinien spać noworodek?

Noworodek powinien spać na plecach! Podczas snu nic nie powinno blokować odpowiedniego oddychania maluszka, zatem bezpieczniej jest kłaść dziecko na plecach. Noworodek również leżąc na plecach, a nie na brzuchu nie ugniata sobie delikatnej jeszcze klatki piersiowej i płuc, co również ma wpływ na odpowiednie oddychanie. Leżenie na plecach, jak twierdzą uczeni z USA,  zmniejsza również możliwość wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Noworodek może leżeć na brzuszku, ale nie dłużej niż 15 minut i to w ciągu dnia, gdy jest kontrolowany przez rodziców.

Niebezpieczne ulewanie się

Pozycja na plecach jest najbezpieczniejsza, gdy układamy bobasa warto pamiętać aby główka była odchylona na bok, pozwoli to uniknąć zachłyśnięcia, gdyby malcowi się ulewało. Płaską poduszeczkę podkładamy pod główkę dopiero po szóstym miesiącu życia. Pozycja na boku również jest zalecana, szczególnie w przypadku częstego ulewania się. Kładąc dziecko na boku należy jednak pamiętać, aby za plecami maluszka nie kłaść kocyka, czy tez poduszeczki podtrzymującej ciało, gdyż noworodek może upaść buzią na materac i po pewnym czasie stracić dostęp do powietrza. Należy być bardzo ostrożnym!

Ułożenie maluszka

Jak wspominaliśmy wcześniej nic nie powinno blokować snu dziecka. Dlatego też w łóżeczku noworodka nie powinno być żadnych poduszek, czy też pluszowych zabawek. Nie należy zbytnio owijać malca kocykiem, a także kołderką, ponieważ gdy będzie miał raczki na zewnątrz może naciągnąć sobie materiał na twarz i poddusić się. Noworodek powinien spać na płaskim materacu. Należy kupić łóżeczko z zakrytymi łączeniami i szczebelkami o odpowiedniej wielkości, z niezbyt dużymi przerwami, aby dziecko nie włożyło w nie główki. Dobrym rozwiązaniem są bandy. Noworodek powinien również spać bez smoczka. W przypadku wcześniaków warto pod materacyk włożyć poduszkę lub klin, pozwoli to dziecko lepiej oddychać (podobnie w przypadku, gdy malec ma katar).

W przypadku problemów z stawami biodrowymi lub innymi schorzeniami, należy skonsultować się z lekarzem, jaka pozycja do snu jest najbardziej odpowiednia dla maluszka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s