Rodzinny poród

Czy tata, ma być obecny przy porodzie, czy też nie? Jakie są plusy i minusy rodzinnego porodu? Jedno jest pewne. Nic na siłę, a decyzja o obecności przyszłego taty na porodówce powinna być podjęta wspólnie.

Warto, gdyż…

Ile kobiet tyle opinii. Jednak większość uczestników rodzinnych porodów chwaliła sobie swoją decyzję. Kobiety ponieważ obecność partnera okazała się bardzo pomocna, szczególnie w czasie masowania plecy w czasie skurczów, przy zmianie pozycji, pomocy przy zwilżaniu ust, robieniu okładów, podtrzymywania podczas parcia oraz w trakcie oddychania. Co ważne, kobiety czuły również wsparcie w mężczyźnie, kiedy chodziło o traktowanie przez personel medyczny. Jest to już coraz rzadziej spotykane, ale jeszcze zdarza się, że pielęgniarki, położne i lekarze „z góry” traktują rodzącą. Mężczyzna na porodówce zmienia sytuacje. Wzbudza szacunek i dba o komfort i bezpieczeństwo kobiety i dziecka.

Budowa więzi

Chwila, gdy mężczyzna widzi po raz pierwszy własne dziecko…bezcenne! Nawet najwięksi twardziele wtedy płaczą. Każdy ojciec pamięta ten moment na zawsze, a mężczyzna który od samego początku witał na porodówce swoje dziecko (a nie np. opijał pępkowe z przyjaciółmi), bardziej zaangażowany jest w opiekę nad maleństwem. Dodatkowo tworzy się wyjątkowa więź, której nic nie jest wstanie przerwać, z czasem nić ta umacnia się. Wspólny poród często zbliża do siebie również partnerów. Wzmacnia ich związek emocjonalnie. Przeszli przez to razem. Wiadomo, że niektóre pary postrzegają wspólny poród wręcz odmiennie. „Masz zakaz wstępu na porodówkę”, „Nie chcę żebyś mnie widział w tej sytuacji”, „Jeszcze zobaczysz coś za dużo”, „W bólu mogę wykrzyczeć coś niemiłego” – to często argumenty kobiet które nie chcą, aby ich partner był przy porodzie. „To nie dla mnie”, „Po co mi to”, „Kobieta potrzebuje być sama, intymności” – to z kolei są twierdzenia Panów nastawionych na nie, w podejściu do rodzinnego porodu.

Wspólna decyzja

Dlatego tak ważna jest wspólna decyzja. Jeśli kobieta prosi partnera o obecność w trakcie porodu, ten nie powinien odmawiać. I w drugą stronę. Kobieta powinna wziąć pod uwagę potrzeby partnera, gdyby ten chciał uczestniczyć w porodzie. Dzień jest wyjątkowy, warto spędzić te chwile razem. Nie słuchajcie rodziny, znajomych i nie czytajcie wpisów na blogu (no może poza blogiem Abena Polska), to Wasza wspólna i wyjątkowa decyzja. Jaka by nie była.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s