Zarażenie rotawirusem. Co powinniśmy wiedzieć?

Dla naszego niemowlaka wszelkiego rodzaju zarażenie mogą być bardzo poważne, tym bardziej jeśli mówimy o rotawirusach. Czym są, jak sobie z nimi radzić i jak powinna wyglądać profilaktyka zakażeń wirusowych. O tym w naszym porannym, czwartkowym wpisie na blogu Abena Bambo Nature.

Rotawirusy

Rotawirusy najczęściej atakują i pustoszą organizm dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. W Polsce co roku notuje się ponad 200.000 zarażeń, z czego prawie 10 tysięcy dzieci musi zostać poddanych leczeniu w szpitalu. Problem jest i to poważny. Rotawirusy atakują przede wszystkim zimą i wiosną, roznoszą się drogą kropelkową i przez układ pokarmowy. Dlatego tak ważna jest higiena osobista. Rotawisrusy mogą utrzymywać się na skórze rąk do czterech godzin, a na przedmiotach nawet kilka dni. Zarazić można się poprzez kontakt z osobą chorą, która była właśnie chora lub też dotyk skażonych przedmiotów. Chorobę mogą przenosić również zwierzęta domowe.

Objawy

Biegunka, podwyższona temperatura i wymioty to główne objawy zarażenia rotawirusami. Następnie suche i spierzchnięte usta, zapadnięte ciemiączko i gałki oczne, płacz bez łez, czyli ogólne objawy odwodnienia. Należy zatem czym prędzej skontaktować się z pediatrą, gdyż odwodnienie dla tak małego organizmu jest niezwykle groźne. Nie lekceważ objawów zarażenia rotawirusowego.

Rady, gdy mamy do czynienia z zarażeniem

Dziecko powinno dużo pić i jeść lekko, tak aby nie wzmagać biegunki. Dobrym rozwiązaniem jest marchwianka (zmiksowana marchewka z wodą i szczyptą soli), kleik ryżowy, kisiel, krupnik, Sinlac, suchary, czy paluszki. Herbatki napar z kopru. Ale to wszystko oczywiście dla już starszych dzieci, nie niemowlaków. W przypadku bobasa, należy skontaktować się z lekarzem.

Profilaktyka

Dobre nawyki. Czyli myjemy ręce po każdym powrocie z dworu, przed posiłkami, po zabawie i skorzystaniu z toalety. Te same zasady stosuj wobec znajomych i gości, którzy odwiedzają Wasz dom. Czystość i higiena to podstawa, aby uniknąć zarażenia rotawisrusami. Nie szkodzi również nadmiernie korzystać z chusteczek nawilżanych, które idealnie nadają się nie tylko do wycierania skóry niemowlaka, ale także wszelkich powierzchni znajdujących się wokół bobasa. Chusteczki nawilżane firmy Abena Polska, są oznakowanie Skandynawskim Znakiem Ekologicznym oraz Asthma and Allergy Danmark, nie zawierają barwników, parabenów i perfum. Warto zastanowić się nad stosowaniem w domu rękawiczek lateksowych, nitrylowych lub winylowych, które świetnie sprawdzają się przy domowych porządkach. Produkt coraz bardziej znajdujący zastosowanie w gospodarstwach domowych. Sprawdź również ofertę rękawiczek w sklepie internetowym www.abenasklep.pl.

Kolejnym sposobem jest szczepienie. Więcej o szczepieniach pisaliśmy we wcześniejszych wpisie na blogu Abena Bambo Nature, warto zatem zapoznać się, które szczepionki są obowiązkowe, które zalecane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s