Dlaczego bioderka są tak ważne? Czyli, jak trzymać, nosić i podnosić noworodka

Prawidłowa technika czynności, które wykonujemy na naszym maluszku w pierwszych miesiącach życia jest ogromnie ważna. Codziennie kilka razy podnosimy niemowlaka, przewijamy, kąpiemy, nosimy na rękach i kładziemy spać. Ważne zatem jest to, jak to robimy.

Prawidłowe nawyki

Kiedy dziecko się rodzi, zmienia środowisko życia. Koniec z matczynym brzuszkiem, gdzie nasz bobas miał cały czas zgięte i rozchylone na zewnątrz nóżki. Po porodzie pomimo że już nic go nie ogranicza, malec nie będzie miał wyprostowanych kończyn dolnych, tak szybko jakbyśmy się tego spodziewali. Nasz niemowlak potrzebuje czasu żeby przyzwyczaić się do nowego środowiska, dlatego ważna jest technika, którą stosują rodzice przy zajmowaniu się dzieckiem. Aby zadbać o odpowiedni rozwój należy pamiętać o następujacych rzeczach:

  • Naprzemienności ruchów,
  • Nie zawijaniu zbyt mocno w rożek lub kocyk,
  • Nie pociąganiu niemowlaka za nóżki np. podczas przewijania i kąpieli,
  • Nie prostowaniu nóżek niemowlaka,
  • Główka jest najważniejsza,
  • Nosić maluszka w pozycji „na fasolkę”, potem „na krzesełko”

Najczęstsze błędy

Poza wyżej wspomnianymi ważnymi zasadami warto pamiętać również o tym, że gdy maluszek leży na brzuszku, nie należy pociągać za rączki do tyłu i na boki. Nie należy łapać bobasa za uda i łydki, kiedy chcemy maleństwo odchylić do tyłu. Pozwólmy bobasowi „pofikać” nóżkami podczas kąpieli lub przewijania. To normalne jeśli uderzy się stópką w twarz, po prostu…stare przyzwyczajenia z brzuszka mamy. Dobrze jest położyć czasem niemowlaka na brzuszku (wspomaga to prawidłowy rozwój bioderek, lepsze widoki do podziwiania dla malca), jednak na nie długo i stale obserwuj jak niemowlak się zachowuje. Co jeszcze?

Podnoszenie

Po pierwsze, zawsze podnosimy dziecko bokiem do podłoża. Nie przodem, ani tyłem. W trakcie tej czynności zawsze kontroluj i podtrzymuj rączki i główkę. Nie podnosimy i nie bierzemy dziecka na ręce nagle. Dotknijmy maleństwo wcześniej, poinformujmy że jesteśmy obok i chcemy zmienić pozycję. Niemowlaki źle znoszą taką nagłą zmianę pozycji, więc dajmy im chwilę na oswojenie się. Technika jest ważna. Jedną rękę wkładamy między nóżki i przesuwamy za ramię maleństwa, druga ręka podtrzymuje główkę i wtedy podnosimy delikatnie maleństwo – oczywiście bokiem. Kładziemy podobnie, z tą uwagą że w pierwszej kolejności na podłożu lądują nóżki, pupa i tyłów, a na końcu główka. Po 4 miesiącach rezygnujemy z podtrzymywania główki, malec sam powinien ćwiczyć mięśnie karku. My zaś nie obawiajmy się o „zbytnie kiwanie głową”.

Kolejną techniką zmiany pozycji malca jest tzw. rynienka. Delikatnie podnosimy nóżki i opieramy na naszej klatce piersiowej, potem z dwóch stron wsuwamy ręce pod ciało bobasa, aż rękami obejmiemy główkę. Następnie delikatnie w utworzonej rynience maluszek może sobie leżeć, a my możemy przenieść dziecko w dowolne miejsce.

Noszenie niemowlaka

Jest kilka technik noszenia maluszka, zależy to także od wieku bobasa. Do 4 miesiąca powinniśmy nosić malca na tzw. fasolkę. Następnie na tzw. krzesełko, kiedy to już maluszek ma lepszą widoczność (przodem do otaczającego go świata). Kiedy nasze dziecko będzie utrzymywało już pion należy stosować technikę bokiem do siebie lub też w pionie na barku. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom maluszków, które są spragnione oglądania i podziwiania świata, warto czasem zastosować pozycję na samolot.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Podczas codziennej pielęgnacji należy przyglądać się maluszkowi. Twoją uwagę powinno zwrócić, gdy fałdki między pośladkami, a udami niemowlęcia są niesymetryczne, jedna nóżka wydaje się dłuższa lub gdy malec niesymetrycznie rozkłada nóżki. Zgłoś się do ortopedy, gdy wyczuwasz opór nóżek dziecka, gdy się z nim bawisz lub podczas ubierania, a także kiedy dziecko słabiej niż zwykle rozchyla nóżki na bok. Dziecko również samo może sygnalizować, że coś jest nie tak. Krzyk, płacz, odruch MORO, zaciskanie piąstek, prężenie ciała, asymetryczne układnie się, czy też przyjmowanie pozycji łódeczki, gdy leży na brzuchu.

Przy wszystkich czynnościach ważny jest spokój, opanowanie, pewność siebie i odpowiednia technika. Zapewnia to Tobie i Twojemu dziecko bezpieczeństwo i komfort. A tego chcemy, prawda!?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s