Otyłość u niemowląt – na co warto zwrócić uwagę?

Kształtowanie odpowiednich nawyków od najmłodszych lat, a nawet dni ma ogromny wpływ na rozwój naszego dziecka.  Również odpowiednie karmienie piersią powoduje, że w przyszłości nasz maluszek nie będzie miał problemów z nadwagą. Jakie popełniamy błędy przy karmieniu dziecka, konsekwencje nadwagi oraz co decyduje o otyłości naszego malca? Przeczytaj porady na blogu Abena Bambo Nature.

Otyłość u niemowląt

Żołądek niemowlaka pomieści między 50, a 100 ml posiłku, zatem za każdym razem powinniśmy tak nakarmić maluszka, aby zaspokoić jego głód na około trzy godziny. Najzdrowsze jest mleko z piersi, jednak z wielu przyczyn, matki czasami nie cha karmić, czasami robią to zbyt krótko, a bywa i tak, że zbyt długo. Z pomocą, a raczej w przypadku otyłości niemowląt, na nieszczęście dostępne są na rynku mieszanki, które nieprawidłowo przygotowywane są przyczyną problemów z nadwagą. Kolejny problem to dosładzanie posiłków i napojów, a także przekarmianie. Kilkumiesięczny maluch, ze względu na znikomą aktywność ruchową, nie spali całej energii, węglowodany zaś będą odkładały się jako dodatkowa tkanka tłuszczowa. Oczywiście diety w stosunku do małych dzieci nie stosujemy! Ale można np. wydłużyć czas pomiędzy posiłkami lub też przyjrzeć się dokładnie mieszankom, które przygotowujemy malcowi. Może warto zmienić proporcje?

Jak karmić, aby rosło, a nie tyło?

W pierwszym półroczu noworodek powinien przybierać na wadze do 800g miesięcznie, w drugim półroczu już trochę mniej, bo do 500g. Do zbadania, czy nasz bobas ma nadwagę i zagrożony jest otyłością służy tzw. siatka centylowa (stosunek masy do wzrostu). Powyżej 90 centyli świadczy o tym, że nadwaga zaczyna być problemem dla maluszka, co w przyszłości może mieć jeszcze większe konsekwencje. Mowa tu o wysokim stężeniu cholesterolu, nadciśnieniu, cukrzycy i problemach z układem oddechowym. Oczywiście również problemy z aktywnością fizyczną. Tak, tak…to wszystko może zaczynać się, już wyniku złych nawyków żywieniowych w pierwszych miesiącach życia noworodka.

Złe przyzwyczajenia

Unikaj podawania dziecku słodkich soków i napojów oraz herbatek. Przyzwyczaj dziecko do wody. Również nie dosładzaj posiłków. Nie serwuj dziecku deserów. Dziecko świetnie reguluje uczucie głodu i sytości, więc nie zmuszaj do kończenia posiłków oraz najważniejsze. Nie traktuj piersi, jako nagrody lub też formy pocieszenia. Jeśli dziecko płacze, to nie zawsze oznacza, że jest głodne. Nasz maluszek nie powinien się przejadać! Lekarze zalecają, aby karmić dziecko 6 miesięcy, po tym czasie należy uważnie obserwować maluszka i jego zachowanie oraz odpowiednio reagować na jego potrzeby lub też ich brak.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s