Kolka u niemowląt

Kolka występuję najczęściej wtedy, gdy wszystkie potrzeby dziecka są zaspokojone, a mimo to maluszek płacze i jest rozdrażniony. Najczęściej mamy do czynienia z kolka jelitową, jednak problem może mieć podłoże neurologiczne, psychologiczne lub też alergiczne. W tym artykule na blogu Abena Bambo Nature postaramy się wyjaśnić skąd bierze się kolka, co robić i jak zapobiegać jej atakom?

Kolce mówimy stanowcze nie

W przypadku kolki jelitowej ważny jest spokój matki, który przekłada się także na dobre samopoczucie dziecka. Karmiąc dziecko, postaraj się ograniczyć do minimum czynniki, które wywołują kolkę. Jeśli powodem jest nałykanie się powietrza, to poczekaj na „odbeknięcie”, warto również potrzymaj bobasa w pozycji pionowej, poklepać po pleckach, czy też położyć na brzuszku ciepłą pieluszkę tetrową. Nasz babcie radziły, aby również masować brzuszek, położyć maluszka na brzuszku i masować wtedy plecki. W przypadku kolki jelitowej należy również zwrócić uwagę na dietę matki. Mleko, nabiał i warzywa wzdymające sprzyjają atakom kolki. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Gdy karmisz piersią warto skupić się tylko na tej czynności. Nie przerywaj karmienia, staraj się również regularnie karmić dziecko, aby po dłuższej przerwie „łapczywie” nie przyssało się do piersi. Maluszek może chcieć szybko najeść się, co spowoduje że nałyka się sporej ilości powietrza. Gdy karmisz mlekiem modyfikowanym, używaj smoczków i butelek antykolkowych. Ważna jest też sama mieszanka – w przypadku skłonności do kolek zalecane są mleka z obniżoną zawartością laktozy. I tu przechodzimy do sedna problemu.

Co jest powodem powstawanie kolek?

O kolce jelitowej już wspominaliśmy. Najbardziej prawdopodobnym powodem jej powstawanie jest niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka. Drugim ważnym czynnikiem jest alergia malca na białko mleka krowiego spożywane przez karmiącą mamę lub niedobór laktazy. Wszystko to w połączeniu ze zbyt dużą ilością połykanego w czasie ssania powietrza, wywołuje wzdęcia i skurcze jelit. Lekarze po wnikliwych badaniach uznali, że przyczyną kolki może być również zmęczenie i zbyt duża ilość bodźców, które maluszek odbiera każdego dnia. Dodatkowo stres i zdenerwowanie mamy potęguje występowanie problemu kolki. Kolka ustępuje samoistnie w przeciągu pierwszych czterech miesięcy życia dziecka. Leczenie stosuje się tylko w przypadku kolki wywołanej alergią lub refluksem. Ważna jest zatem dieta matki oraz informacje co jadło dziecko. Problemu nie można lekceważyć, ale nie należy panikować. Ryzkiem kolki niemowlęcej objętych jest 40% noworodków. Nagły ból i skurcz jelit, miedzy pierwszym, a trzecim miesiącem życia, równie szybko znika co się pojawił i co najważniejsze, nie pozostawił po sobie żadnych śladów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s