Dziewczynki – pielęgnacja noworodka. Porady

Wydawać by się mogło, że przewijanie, karmienie i kąpiel przy przypadku chłopca i dziewczynki jest takie same, jednak nic bardziej mylnego. Młody tata i mama powinni pamiętać, że pielęgnacja narządów intymnych u noworodków różnej płci wygląda troszkę inaczej. W tym poście na blogu Abena Bambo Nature  znajdziesz kilka porad, jak powinna wyglądać dokładna higiena okolic intymnych u dziewczynek.

Zmiana pieluszki

W tym przypadku zasada jest jedna i dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Staramy się jak najszybciej zmienić pełną pieluszkę, tak aby mocz lub kał, miał jak najmniejszy kontakt z ciałem niemowlaka. Skóra jest delikatna i łatwo się podrażnia. Przy zmianie pieluszki, bardzo ważne jest wycieranie pupy i okolic intymnych i tu mamy pierwszą ważna różnicę, jeśli mówimy o pielęgnacji dziewczynek. Okolice krocza wycieramy zawsze w kierunku od przodu do tyły, a nie odwrotnie. Ma to na celu uniknięcia przenoszenia bakterii z odbytu z narządów płciowych przyszłej kobiety. Co ważne, w pierwszych tygodniach życia, narządy płciowe dziewczynek są opuchnięte i zaczerwienione oraz wydziela się z nich przezroczysty śluz, czasem może być z krwią. Nie należy się tym przejmować, to normalny proces. Chyba, że trwa to kilka tygodni, wtedy niezbędna jest wizyta u lekarza. Jeśli zastanawiacie się jakie pieluszki wybrać, to polecamy pieluszki Abena Newborn lub Abena Premature, które wyposażone są we włókniny, dzięki czemu pieluszka jest delikatna dla skóry niemowlaka. Dodatkowo barierki ochronne i falbanki boczne ze stretchem gwarantują swobodę ruchów i komfort dla maluszka. Więcej o ofercie na stronie www.abena.pl.

Kąpiel

Mycie wodą i mydłem nie jest tak skuteczne i pożądane, jak za pomocą chusteczek nawilżanych, choć warto zastanowić się również na np. rękawicami wyjącymi stosowanymi w opiece medycznej. Więcej o tzw. myjkach firmy Abena Polska na stronie. Jedno jest pewne, należy dokładnie przemyć każdy zakamarek ciała niemowlaka, uważnie przemyć każdą fałdkę i co najważniejsze później miejsce to dobrze osuszyć. Warto dokładnie umyć podbrzusze, pośladki i krocze. Jeśli kał lub mocz dostanie się w wargi sromowe, to pomimo, że nie zaleca się mycia tych miejsc, w tym przypadku musisz to zrobić. Aby kupka nie dostała się głębiej wycieramy od wewnątrz, na zewnątrz. Oczywiście delikatnie, bez używania jakichkolwiek mydeł i innych środków do kąpieli. A propos. Do kąpieli dziewczynki warto wybierać środki lekko kwaśne o odpowiednim pH, tak aby nie zaburzyć równowagi kwasowo-zasadowej pochwy. Nie polecamy także zasypek. Sprawdź ofertę firmy Abena Polska.

Pielęgnacja skóry po kąpieli

Osuszanie całego ciała jest równie ważne w przypadku chłopców, co dziewczynek. O pielęgnacji kikuta pisaliśmy na naszym blogu już wcześniej (osusz i spryskaj Octeniseptem). Każdą fałdkę dokładnie osusz, na karku, na udach, brzuszku, pleckach, pod paszkami. To bardzo ważne. Następnie na suchą skórę nakładamy cieniutką warstwę kremu na odparzenia. W przypadku dziewczynek naprawdę warto, aby była to cienka warstwa, gdyż potem część kremu trafia do delikatnych warg sromowych, co może powodować infekcje. Również talk i puder mogą zatykać cewkę moczową, więc raczej nie korzystajmy z tego rodzaju produktów. A już na pewno, nie w tym samym momencie razem z oliwką lub kremem! No i najważniejsze. Zawsze postępuj delikatnie i obserwuj ciało swojej córeczki, które szybko rośnie i się zmienia bardzo dynamicznie. To jedyny sposób na wykrycie niepożądanych zmian na ciele małej dziewczynki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s