Co Twoje dziecko chce Ci powiedzieć? Jak zrozumieć noworodka?

W pierwszych dniach, tygodniach nasze niemowlę zachowuje się niezrozumiale. Jego ruchy są nieskoordynowane, „kwękoli”, łapczywie ssie pokarm, beznamiętnie rozgląda się wokół, irytuje się i płacze, a także nie chce spać. To tylko niektóre przykłady zachować noworodków. Co przypadek, to inna historia. Jak więc zrozumieć nasze dziecko? Abena Polska spróbuje pomóc Ci odczytać zachowanie i potrzeby swojego bobasa.

Niepokój rodziców

Świat, czyli nowa rzeczywistość dla każdego maluszka. Noworodku, czas zapomnieć o miłym, przytulnym brzuszku mamusi, gdzie czułeś się bezpieczny, wszystkie dźwięki z zewnątrz były przytłumione, a Ty nie musiałeś się o nic martwić. Teraz nastał nowy świat, bardziej jaskrawy i głośny. Dotyk rąk, gwar, szum, nieznane bodźce i potrzeba szybkiego nauczenia się nowych umiejętności. Tak, tak, to opis tego co siedzi w głowie naszego maluszka. Mamo, tato nie dziwcie się, dlaczego jestem niespokojny i nerwowy. Zrozumcie mój płacz.

Płacz dobry na wszystko

Maluszek jest niedojrzały i jego organizm uczy się dopiero „normalnie” funkcjonować, co ważne dopiero koordynują swoje działania. Jedynym naturalnym odruchem zwrócenia na siebie uwagi i zasygnalizowania rodzicom, że coś jest nie tak to płacz. Tak więc, płacz dziecka może oznaczać wszystko. Zmianę pieluszki, chęć jedzenia, ból, niewygodne ubranko, czy hałas. Nasz maluszek może płakać także gdy tęskni, jest mu zimno lub gdy się po prostu nudzi. I bądź tu człowieku mądry? Jest jeden duży plus. Płacz płaczowi nie równy. Maluszek inaczej płacze gdy jest głodny, a inaczej gdy coś go boli. Warto zatem te reakcje zapamiętać, aby później odpowiednio zareagować. Płacz, zaciskanie rączek i napinanie ciała to normalna reakcja bobasa, martwic może sytuacja, gdy ciała maluszka jest stale skręcone w jedna stronę i przy tym napięte, tak że nie można zmienić jego pozycji. Warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli jednak malec jest najedzony, przebrany i mimo to wciąż płacze, to może oznaczać, że tęskni za mamą. Nasz bobas po prostu chce czuć się bezpieczny. Co dziecko, to inny przypadek. Jak uspokoić maluszka? Dla jednego będzie to masaż brzuszka i ciepła kąpiel, dla innego spacer w wózku, czy zawinięcie w tzw. kokon.

Zdrowe odruchy, to:

Maluszek przyzwyczaja się do otaczającego świata. Najczęściej najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc. Dokładnie obserwuj swojego maluszka. W trakcie pierwszych miesięcy możesz zaobserwować kilka normalnych odruchów dziecka, które jednak nie powinny budzić Twojego niepokoju. Mowa tu o odruchach chwytani, chodzenia, Moro i szukania.

Co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie?

Są jednak zachowania, którymi powinniśmy się zainteresować bardziej. Powinno zaś zaniepokoić, gdy maluszek cały czas ma zaciśnięte piąstki, nawet podczas kąpieli i zabawy. Kiedy noworodek cały czas wygina i napina ciało do tyłu, nie rozluźnia się, a podstawowe czynności pielęgnacyjne stanowią spory problem. Również przesadne reagowanie na bodźce, problemy z uspokojeniem czy też chaotyczne i nieskoordynowane ruchy nóg powinny dać nam do myślenia.

Najważniejsze, to obserwowanie uważnie naszego maluszka. My uczymy się dziecka, zaś nasz noworodek uczy się poznawać otaczający go świat, do którego musi szybko się przystosować. Tak, więc głowa do góry mamo!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s