Czy nawilżane chusteczki dla dzieci mogą zaszkodzić naszemu bobasowi?

Odpowiedź brzmi tak! Jednorazowe chusteczki nawilżane stosuje niemal każdy z nas. Czy to wycierania, podcierania, czy czyszczenia skóry naszego maluszka. Lekarze zalecają jednak, aby jeśli mamy dostęp do czystej wody i mydła, to stosować tę metodę czyszczenia niemowlaka. Chusteczki nawilżane należy używać w przypadku ograniczonych możliwości. Skóra maluszka jest bardzo delikatna i wrażliwa, więc unikajmy używania chusteczek jeśli tylko możemy. A co kiedy nie możemy? Jakich chusteczek nawilżanych używać? Przecież niektóre produkty są np. z domieszką plastiku, co może uczulać skórę, a po wyrzuceniu nigdy nie ulegnie biodegradacji.

Nieodzowny element wyposażenia

Chusteczki nawilżane, to nieodzowny atrybut każdej młodej mamy. Kupujemy często i sporo. Najczęściej przy wyborze kierujemy się ceną, wyglądem opakowania i ilością sztuk. Warto jednak przyjrzeć się bliżej etykietom i sprawdzić z czego chusteczki są zrobione. Co ciekawe wszystkie produkty mają pozytywny atest PZH, a nawet opinię, ale jeśli przyjrzymy się bliżej składowi chemicznemu, to powoli można zacząć się bać o zdrowie maleństwa. Gorszej jakości chusteczki sklejają się i co z tego, że w opakowaniu jest więcej sztuk, jak podczas używania ich wyciągamy, nie jedną a kilka sztuk, tym samym szybciej nam się  kończą. Więc w tym przypadku cena nie jest dobrym doradcą. No i te wszystkie atesty i opinie. Firma Abena Polska trzyma się jednego, tego co dobre i sprawdzone w krajach Skandynawskich. Oznakowanie duńskim Asthma and Allergy oraz Skandynawskim Znakiem Ekologicznym daje gwarancje bezpieczeństwa. Chusteczki nawilżane Bambo Nature możemy używać zawsze i wszędzie i co ważne, nawet gdy robimy to często skóra naszego maluszka nie jest zaczerwieniona i podrażniona. Produkt śmiało może być używany jako zamiennik mydła z wodą.

Czego unikać?

Chusteczki nawilżane nie są sobie równe. Czytać należy etykiety, bo to właśnie tam dowiemy się, czy dany produkt warto kupować, czy tez nie. Unikamy chusteczek nawilżany, które w swoim składzie mają emulgatory PEG i PPG. Są to substancje myjące pozyskiwane z rakotwórczego i trującego gazu, który może uszkadzać strukturę komórek. Jednym słowem, stosując produkty z tym glikolem osłabiasz warstwę ochronną naskórka i zwiększasz przepuszczalność. Kolejny składnik, który powinniśmy unikać, to pochodne ropy naftowej tj. silikon, parafina oraz oleje mineralne. Problem w tym, że organizm nie potrafi radzić sobie z tymi substancjami, nie może ich wydalić, więc magazynuje w nerkach, węzłach chłonnych i wątrobie, co wiąże się z problemami z metabolizmem. W chusteczkach nawilżanych powinniśmy unikać także alkoholi, perfum i zapachów. Substancje te odpowiadają za alergie, uczulenia i mogą silnie podrażniać skórę. Na „czarnej liście” są również konserwanty syntetyczne, czyli wszelkiego rodzaju parabeny (Butylparaben, Methylparaben, Methyldibromoglutaronitrile, Imidazolidinyl Urea, Diazolidinyl Urea, Sodium Benzoate, Cetylpyridinium Chloride, Benzoic Acid, Chlorhexidine, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone) oraz syntetyczne detergenty ułatwiające pienienie, mowa tu o SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate).

Pułapki zastawiane na klientów

O umieszczaniu na opakowaniach wszelkiego rodzaju atestów, loga i oznaczenia mniejszych instytutów i znaków, które są tworzone i wymyślane na potrzeby sprzedaży danej grupy produktowej, już wspominaliśmy. Kolejną z nich jest podkreślanie składu chemicznego, w którym to na pierwszym miejscu wymienia się wyciągi z roślin tj. aloes, tymianek, lawenda. Najczęściej jednak ich stężenie w chusteczkach nawilżanych jest znikome, a zapach uzyskiwany jest ze sztucznych aromatów. Czyli są bezwartościowe dla skóry niemowlaka.

Zatem widać jak na dłoni, jak ważny jest wybór odpowiedniego produktu, tak aby zadbać o zdrowie i higienę najmłodszych, a przy okazji nie wydawać pieniędzy, na z pozoru tańsze chusteczki nawilżane, który wydajność jest o wiele mniejsza. Zachęcamy zatem do  bliższego przyjrzenia się chusteczkom nawilżanym z serii Bambo Nature marki Abena Polska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s