Gdy noworodek staje się niemowlakiem. Czyli pielęgnacja dziecka w drugim miesiącu życia

Pierwsze cztery tygodnie minęły bardzo szybko. Zarówno mama, jak i noworodek powinni już przyzwyczaić się do karmienia piersią, regularnego zmieniania pieluszek i codziennych kąpieli. Młodzi rodzice wiedzą już jak pielęgnować skórę maluszka, poznają powoli jego przyzwyczajenia, potrafią odróżnić płacz dziecka, który sygnalizuje ból, głód, czy po prostu chęć zwrócenia przez maluszka na siebie uwagi dorosłych. Przed nami drugi miesiąc życia naszego maluszka.

Drugi miesiąc życia

Od piątego tygodnia życia nasz noworodek staje się niemowlakiem. Teraz bobas zaczyna uczyć się przede wszystkim swojego ciała. Koordynacja ciała, wodzenie wzrokiem, czy unoszenie główki. Mało tego. Nasz maluszek zacznie rozpoznawać przedmioty, uśmiechać się bardziej lub mniej do domowników, wyczuwać bliskość rodziców, co ważne także będziemy mogli zaobserwować charakter maleństwa. Czy jest spokojne, czy bardziej pobudzone. Dobrym sposobem jest także umieszczenie już przy łóżeczku kolorowych zabawek wydających różnego rodzaju dźwięki. Pobudzi to naszego bobasa i zmusi do zainteresowania się światem.

Pielęgnacja maluszka w drugim miesiącu

Doświadczenie z pierwszych czterech tygodni, teraz będzie procentowało. Maluszek rośnie i Wy razem z nim. To już nie ten sam brzdąc, którego nie można było zostawić na minutę samego. Teraz możecie powoli uczyć się wracać do domowych obowiązków pomiędzy zajmowaniem się dzieckiem. Zmiana pieluszki w okresie tym nie będzie już tak częsta. Bywa, że może trafić się tylko jedna kupa na kilka dni i nie powinno być to zaskoczeniem. Jednak z taką samą starannością powinniście zmieniać pieluszki (można zastanowić się nad zmianą pieluszek z Bambo Nature NewBorn na Bambo Nature Mini z przedziałem wagowym między 3-6 kg). Ofertę firmy Abena Polska znajdziesz na stronie. Podobnie jest z zastosowaniem chusteczek nawilżanych, maści z cynkiem (link do sklepu internetowego Abena Polska), czy też innymi środkami do pielęgnacji. Jeśli jeszcze nie odpadł, to na dniach na pewno odpadnie kikut, więc nie przejmujcie się tylko regularnie pryskajcie Octeniseptem lub nakładajcie Dermatol. Dziecko nabiera masy (na początku drugiego miesiąca powinno być to około pół kilograma więcej niż waga urodzeniowa), więc pojawią się dodatkowe fałdki, które również należy dokładnie myć i osuszać.

Ważne to co jemy

Podobnie jak w pierwszym miesiącu. Jeśli karmisz dziecko piersią, to zwracaj uwagę na to co jesz. Jeśli nie wiesz po czym dziecko czuje się gorzej, boli go brzuszek lub po czym ma rozwolnienie, to wróć myślami trzy godziny wstecz i przypomnij sobie co zjadłaś. Wtedy już będziesz wiedziała, czego unikać w swojej diecie. W przypadku karmienia z butelki ten problem odpada, jednak nie od dziś wiadomo, że najzdrowszy dla maluszka jest pokarm matki.

I najważniejsze! Ciesz się tymi momentami. Nie ważne, że się nie wysypiasz, że masz obolałe sutki i cały czas jesteś zestresowana, że może coś jest nie tak. To nie ważne! Najważniejsze, że masz obok siebie swoje maleństwo, które z każdym kolejnym dniem rośnie, a Ty razem z nim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s