Ile kosztuje nas utrzymanie dziecka?

Ile kosztuje nas dziecko i dlaczego tak drogo? Na wstępie zaznaczę, że nie ważne ile by to było, nie da się tego przeliczyć na ilość pozytywnych emocji i miłości, a także uśmiechu, które zyskujemy dzięki naszemu maleństwu. Wpis na blogu Abena Bambo Nature jest tylko luźną kalkulacją wydatków, z którymi muszą liczyć się rodzice. Po drugie, każdy wydaje inaczej, tak więc przyjęte przez nas wartości są umowne i w niektórych przypadkach odbiegają od rzeczywistości i realiów niektórych rodziców. Proszę zatem nie traktować tego wpisu aż nadto poważnie. Tym bardziej, że mówi się, że drugie dziecko to koszt 80% pierwszego, a trzecie tylko 60%. Na początek wyliczenia, tego ile kosztuje nas maluszek w pierwszych 12. miesiącach życia?

Pieluszki

Jeśli przyjmiemy, że maluszka powinno zmieniać się za każdym razem gdy pieluszka jest pełna i w pierwszych tygodniach „przewijań” może być nawet kilkanaście na dobę, to w kolejnych miesiącach częstotliwość oddawania moczu i kału przez maluszka zmniejsza się. Więc bezpieczną liczbę pieluszek zużywanych dziennie ustalmy na 8.

  • 8 x 365 dni = 2920 pieluszek.

Jeśli średnia cena pieluszek Bambo Nature, czy to NewBorn, czy też Bambo Nature MIDI lub MINI to około 60 groszy za sztukę, to w ciągu 12 miesięcy na pieluszki wydamy około 1750 PLN.

Chusteczki nawilżane

Chusteczki nawilżane to idealne rozwiązanie kiedy musimy przebrać maluszka poza domem. W innym przypadku warto myć dziecko za pomocą wody i mydła, jest to bardziej oszczędne i zdrowsze dla skóry maleństwa. Są jednak takie sytuacje kiedy nie można się obejść bez chusteczek nawilżanych. Dlatego też przyjmijmy, że jedno opakowanie chusteczek nawilżanych Bambo Nature (50szt.) starcza nam na miesiąc.

  • 12 x 5 PLN = 60 PLN

Środki do pielęgnacji

Kąpanie, używanie maści z cynkiem na odparzenia, oliwka, środki do dezynfekcji kikuta (dermatol, octenisept) + „ekstrasy”, czyli balsamy, krem na ciemieniuchę, kremy na chłodniejsze spacery, czy też pasta do zębów. Do tego możemy doliczyć ręczniki oraz wanienki/wiaderko (więcej pisaliśmy wcześniej na blogu Abena Bambo Nature).

  • Suma: ok.800 PLN

Ciuszki

No i tu mamy największy rozrzut kosztów. Większość rodziców wychodzi z założenia, że maluszek rośnie szybko, więc nie ma sensu kupować zbyt dużo ubranek. Tym bardziej, że sporo rzeczy dostaniemy w prezentach, a jeszcze więcej od rodziny i znajomych, którym niedawno urodził się malec i już jest odchowany, więc chętnie oddadzą Ci zbędne ciuchy. Ale powiedzcie, jak tu nie pójść do sklepu i nie kupić swojemu dziecku nowych, „fajnych”, i nie używanych rzeczy? No, nie da się! Dlatego też ta rubryka jest elastyczna, jak nasz portfel i nasza wyobraźnia. Niektórzy kupują sporo koszulek, dresów, bluz, bucików, kurtek, czy legginsów i to w kilku rozmiarach, inni zaś ograniczają się, wolą wydawać na maluszka później. No, ale jakieś wartości musimy przyjąć. Nasze wydatki na ubrania w pierwszych 12. miesiącach minimum to ok. 200 PLN miesięcznie.

  • 12 x 200 PLN = 2400 PLN

Bielizna

Tu również rozbieżności mogą występować spore, ale już nie tak duże, jak w przypadku ubranek. Bielizna powinna być nowa, wyprana i wyprasowana. Pieluszki tetrowe, body, śpioszki, skarpetki, czy rajstopki to również spory wydatek. Tym bardziej, że należy być przygotowanych na wyprawkę, a maluszek szybko rośnie.

  • 12 x 150 PLN = 1800 PLN

Karmienie maluszka

W tym przypadku wszystko zależy od tego jak długo mama karmi maluszka piersią. Nie ma co ukrywać, że pokarm od matki jest zdrowszy i darmowy! Przy przypadku kaszek i mleka kupowanego, miesięczny koszt można oszacować na około 350 PLN. Dodatkowo od 5 miesiąca zaczynamy urozmaicać dietę maluszka, więc dochodzą nam wydatki na słoiczki i deserki. Miesięczny koszt to również około 300 PLN. Przy założeniu, że matka karmi dziecko piersią przez 6 miesięcy, wydatki na żywienie prezentują się następująco:

  • 6 x 350 PLN = 2100 PLN
  • 8 x 300 PLN = 2400 PLN

Inne niezbędne rzeczy

Do tych innych niezbędnych rzeczy należy zaliczyć zabawki. Tu z pomocą przyjdą nam znajomi i rodzina, więc możemy powiedzieć, że kwota 100 PLN miesięcznie w zupełności wystarczy. W tej rubryce nie należy zapominać o wózku (1600 PLN), foteliku samochodowym i nosidełku (600 PLN), łóżeczku (600 PLN), materacu do łóżka (100 PLN), pościeli i kocykach (300 PLN).

Lekarz i szczepienia

Wizyty u lekarza prywatnie, czy też szczepienia to również temat trudny do uchwycenia. Ale warto zawsze mieć przygotowane pieniądze na niespodziewane wydatki, czy to w aptece, czy też u specjalisty. Dlatego też do sumy ogólnych wydatków doliczamy 400 PLN.

Podsumowań czas

1750 PLN+ 60 PLN + 800 PLN + 2400 PLN + 1800 PLN + 2100 PLN + 2400 PLN 100 PLN + 1600 PLN + 600 PLN+ 600 PLN + 100 PLN + 300 PLN + 400 PLN = 15010 PLN

Przy założeniu, że sporo ciuszków dostaniemy oraz matka będzie karmiła dziecko piersią przez minimum 6 miesięcy, można powiedzieć, że nasz roczny budżet na maluszka to około 15000 PLN. Oczywiście to takie bezpieczne wyliczenia, w każdym przypadku jest inaczej. Miesięczne widełki to 1000 – 2500 PLN. Co tam pieniądze. Każdy rodzic wie, że uśmiech i radość naszego maleństwa, to po prostu coś bezcennego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s