Ciąża po ciąży. Czyli, jak urodzić i nie zwariować!

Pytanie to zadają sobie wszyscy rodzice, którzy są już szczęśliwymi „posiadaczami” maleństwa i myślą o drugim dziecku. Co robić? Nacieszyć się bobaskiem dłużej, czy powoli starać się o drugie dziecko, tak aby różnica wieku między rodzeństwem nie była zbyt duża. Poniżej wpis na blogu Abena Polska, w którym przedstawimy plusy i minusy każdej z decyzji.

…a co na to organizm?

Ciąża i poród bez dwóch zdań potrafią dawać kobiecie się we znaki. Obecnie lekarze informują, że ciała kobiety potrzebuje około roku, aby w pełni zregenerować się po ciąży. Zmiany hormonalne, wysiłek, obciążenie fizyczne i psychiczne. Wszystko, to sprawia, że nawet jeśli sam poród przebiegł „spokojnie”, to ciała kobiety i tak potrzebuje czasu, aby sprawnie funkcjonować. To prawda, że kolejna ciąża jest sporym wyzwaniem dla organizmu jednak możesz się do tego przygotować. Na pewno nie odchudzaj się. Jedz normalnie i zdrowo. Więcej o odpowiedniej diecie dla kobiet w ciąży przeczytasz na naszym blogu Bambo Nature. Warto zatroszczyć się również o aktywność. A skoro już jedno dziecko jest, to wózek w ręce i do przodu. Spacery z maluszkiem to samo zdrowie dla Ciebie i dla bobaska.

Co z maluszkiem?

Pierwsze 12 miesięcy dla każdej matki jest trudne. Noworodek, którym musimy zajmować się 24 h na dobę, przebieranie, mycie i karmienie. Brak snu, zmęczenie. Minie sporo czasu zanim wpadniesz w rytm i nauczysz się normalnie funkcjonować z dzieckiem „podłączonym do piersi”. Wsparciem powinien być również partner, który musi zająć się obowiązkami domowymi. No, a tu do tego jeszcze drugie dziecko? Noszenie drugiego dziecka pod sercem, to nie powód do tego by przerywać karmienie piersią. Jeśli chcesz i po rozmowie z lekarzem nie ma żadnych przeciwwskazać, to dlaczego nie. Ciąża może sprawić, że zmniejszy się  laktacja oraz mleko może smakować troszkę inaczej, ale jeśli maluszkowi to nie przeszkadza i Tobie, to warto jest kontynuować karmienie piersią. Jednak jeśli ciąża jest zagrożona, to należy przerwać karmienie. Najlepiej być w stałym kontakcie z lekarzem.

Rodzeństwo

Jednym z powodów, dla których rodzice decydują się na urodzenie dziecka jednego po drugim, jest fakt, że między rodzeństwem będzie mała różnica wieku. Maluszki będą razem się wychowywały, dorastały, a rodzicom łatwiej będzie upilnować dzieciaczki. Kolejnym argumentem są finanse. Czyli młodsze dziecko przejmie ciuszki po starszym rodzeństwie, czy też łóżeczko i wózek, co na pewno jest sporym odciążeniem dla rodzinnego budżetu. Również rodzice wychodzą z założenia, że lepsze jest „wyjście z pieluch” raz a dobrze, niż później wracać do ciągłego przewijania i karmienia. Każdy przypadek jest innych, więc powyższe stwierdzenia są jedynie generalnymi tezami, często powtarzanymi przez rodziców.

Cesarka, czy poród naturalny?

Jeśli pierwszy poród zakończyć się cięciem cesarskim, to należy odczekać minimum 9 miesięcy zanim znowu zajdzie się w ciąże. W przypadku porodu naturalnego „okres ochronny” nie wchodzi w grę.

Najważniejsze zdrowe podejście

Druga ciąża, planowana lub też nie, w krótkim odstępie czasowym od pierwszego porodu, to spore wyzwanie dla każdej kobiety. Najważniejsze żebyś była silna i pozytywnie nastawiona. Dobrze, jeśli obok siebie masz rodzinę i partnera, na których możesz polegać. Nie Ty pierwsza i nie ostatnia! A radość i poczucie spełnienia? Bezcenne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s