Ząbkowanie u maluszka

„Ząbkowanie nie jest takie straszne, jak je malują” – chciało by się powiedzieć, wszystkim rodzicom, którzy już dziś martwią się, o tak jak ich bobas zniesie wyrzynanie się pierwszych ząbków. Jak rozpoznać, czy nasz maluszek już zaczyna ząbkować?  Dodatkowo w tym wpisie na naszym blogu Abena Bambo Nature dowiesz się również, jak złagodzić ból dziecka i co warto wiedzieć o mleczakach?

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Kiedy Twój maluszek wkłada wszystko do ust, ma kłopoty z zaśnięciem, jest kapryśny, dostał wysypki na podbródku lub ustach, odrzuca pierś matki, a do tego zwiększa się u dziecka potrzeba ssania, to możemy być pewni, że u naszego bobasa rozpoczyna się ząbkowanie. Warto zwrócić uwagę również na obrzęk dziąseł, czerwone poliki, ślinotok i wyciek z nosa. Ząbkowanie u dziecka, z reguły zaczyna się około szóstego miesiąca życia (siekacze), następnie pojawiają się górne i boczne zęby, a około 18 miesiąca wyrzynają się kły. Na koniec dolne trzonowce. Jest to nowy proces w życiu Twoim i Twojego maluszka, więc warto być na bieżąco z lekarzem, który wykluczy inne powikłania, tym bardziej że ząbkowanie nierozerwalnie związane jest z gorączką.

Jak zatem ulżyć naszemu maleństwu?

Ząbkowanie, to trudny okres zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Jest kilka sposobów, które pomogą maleństwu przejść przez ten okres nie tak nerwowo i boleśnie. Warto jest robić chłodne okłady, masować dziąsła czystym palcem, uciskać delikatnie dziąsła, kupić gryzaczki czy też dostępne w aptece płyny i żele, które uśmierzą ból związany z ząbkowaniem. Pamiętaj, zawsze bądź w stałym kontakcie z lekarzem.

Higiena i pielęgnacja

Wiele osób uważa, ze mleczaki to zęby przejściowe, o które nie trzeba zbytnio się troszczyć. Błąd. Higiena zębów i jamy ustnej jest bardzo ważna! Należy szczotkować od małego ząbki. Warto kupić odpowiednią pastę oraz nakładkę na palce ze silikonowym włosiem. Jeśli od małego zatroszczymy się o ząbki naszego maleństwa, to możemy być pewni, że w przyszłości będzie miało zdrowe i białe zęby, a także piękny uśmiech.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s