Co z tym smoczkiem?

Czy korzystanie ze smoczka jest konieczne? Czy w ogóle da się wychować dziecko bez używania smoczka? Kiedy odstawić smoczek i czy korzystanie z niego jest szkodliwe? W kolejnym wpisie na blogu Abena Bambo Nature postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Czy smoczek jest potrzebny?

Karmienie piersią dla niektórych niemowląt to zdecydowanie za mało. Każdy noworodek przychodzi na świat z wyrobionym już silnym odruchem ssania. Jeśli uda się zaspokoić potrzeby dziecka to super, ale nie zawsze jest tak kolorowo. I nie chodzi tu o brak pokarmu, czy nie dojadanie. Po prostu niektóre noworodki mają większą potrzebę ciamkania. Co wtedy robić? Alternatywą wydaje się być smoczek. Który uspokoi nasze dziecko. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim umiejętne korzystanie ze smoczka.

To nie jest „złoty środek”

Rodzice muszą uświadomić sobie, że smoczek nie jest „lekiem na całe zło”. Smoczkiem nie zastąpimy miłości, opieki i troski. Płacz to jedyny i ważny sposób komunikowania się dziecka ze światem, dlatego warto jest czasami dokładniej wsłuchać się w potrzeby dziecka, a nie tłumić emocje za pomocą „pocieszki” w postaci smoczka. Z każdym kolejnym miesiącem potrzeba ssania u niemowlaka słabnie. Około czwartego miesiąca maluszek bardziej interesuje się otaczającym go światem, mniej się również nudzi, więc automatycznie istnieje mniejsza potrzeba korzystania ze smoczka. Bobas potrzebę bliskości z rodzicami zaspakaja już w inny sposób, poprzez samą obecność rodziców. Tak więc stosowanie smoczka to ostateczność i należy robić to z głową, aby później nie mieć problemów z odstawieniem.

Minusy zbyt długiego korzystania ze smoczka

Zbyt długie ssanie smoczka może powodować wady wymowy i opóźnienia rozwoju mowy. Kolejna kwestia, to problem z gryzieniem i żuciem twardszych pokarmów. Czyli możemy na własne życzenie wychować niejadka. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niemowlaki, które ukończyły 18.miesiąc życia i wciąż mają problem z zasypianiem i uspokojeniem się bez smoczka, mogą mieć spore kłopoty z samoregulacją swojego organizmu. Dlatego zalecany termin odstawienia smoczka, to moment gdy poszerzamy dziecku dietę, czyli około szóstego miesiąca życia. Jak to zrobić? Po raz kolejny ważna jest obserwacja naszego maluszka. Kiedy i jak reaguje na pewne sytuacje, tak aby odpowiednio zareagować. Warto np. zastąpić smoczek gryzakiem. A może chodzi o nudę? Zorganizujmy zatem maluszkowi zabawę. Problem z zasypianiem? Zmieńmy nasze rytuały lub pobujajmy więcej maluszka. Sposobów jest mnóstwo. To często Wasza, rodziców dobra wola, zaangażowanie i kreatywność sprawiają, że dziecko zapomina o smoczku.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Korzystając ze smoczka, warto pamiętać również o tym, żeby był zawsze czysty. Nie należy oblizywać i wrzucać smoczka do słodkich napojów, czy też nie przywiązywać do ubrania łańcuszkiem lub tasiemką, ponieważ grozi to uduszeniem. No i dobrze jeśli będziemy wymieniać smoczek średnio co 2-3 miesiące.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s