Skoki rozwojowe w życiu dziecka

Rozwój dziecka związany jest z huśtawką nastrojów. W pierwszych dwunastu miesiącach życia, gdy do naszego maluszka dochodzi wiele, nowych bodźców z zewnątrz jest to szczególnie widoczne. Rozdrażnienie, apatia, problemy ze snem, szybko zmieniający się nastrój, to główne objawy zbliżającego się skoku rozwojowego. Największy najczęściej występuje około ósmego miesiąca życia, pierwszy zaś około 5-6 tygodnia od narodzin. Poniżej, na naszym blogu Abena Bambo Nature, małe zestawienie i opis skoków rozwojowych naszego maluszka w pierwszym roku życia.

Skok na głęboką wodę

  • 5-6 tydzień

Nasz maluszek „budzi się” i zaczyna coraz mocniej odbierać bodźce z zewnątrz. Bobasek ma coraz bardziej wrażliwe zmysły. Bardziej, mocniej i więcej czuje, widzi i słyszy, a że jest to dla niego nowe i niezrozumiałe doświadczenie, to swój niepokój sygnalizuje poprzez płacz. Maluszek potrzebuje sporo ciepła i obecności mamy i taty, którzy gwarantują mu spokój i bezpieczeństwo. Po tym skoku dziecko już potrafi patrzeć i słuchać uważniej, zaczyna częściej się uśmiechać oraz lepiej rozumieć na czym polega dotyk i zapach.

  • 2-3 miesiąc

W okresie tym nasz maluszek zaczyna zdawać sobie sprawę, że ręce i ciało należą do niego i ma wpływ na ruchy. Co prawda są one jeszcze nieskoordynowane, ale nasz maluszek cały czas pracuje nad „przejęciem kontroli” nad swoim ciałem. Nasz bobasek lubi patrzeć na światło, ludzkie twarze, macha raczkami i nóżkami, dotyka przedmiotów, wydaje z siebie krótkie dźwięki oraz zaczyna rozumieć i przyzwyczajać się do codziennych rytuałów np. kąpieli, pielęgnacji ciała, zmiany pieluszek, snu, spacerów etc. Pod koniec trzeciego miesiąca nasz maluszek zaczyna już odróżniać ton głosu (preferowanie przebywanie z rodzicami niż innymi członkami rodziny), a jego ruchy są już bardziej skoordynowane (umiejętnie odpycha się nóżkami, robi bąble ze śliny, stara się więcej „googlać”, potrafi okazywać swoje emocje w inny niż tylko poprzez płacz sposób ( okazywanie znudzenia).

  • 4-6 miesiąc

Nawet już po 15. tygodniu od narodzin nasz maluszek staje się bardziej świadomy otaczającego go świata, a okresy marudzenia i zmian nastrojów stają się coraz dłuższe. Ale i umiejętności coraz bardziej lepsze. Bobas zaczyna coraz więcej i dłużej gaworzyć, zapamiętuje sekwencje zdarzeń tj. wyciągniecie ręki po zabawkę, potrząśnięcie, włożenie do buzi etc. W okresie tym dziecko nauczy się także przekręcać z pleców na brzuch i odwrotnie, szuka rodziców, reaguje na odbicie w lustrze, rozumie słowa, reaguje na imię, czy tez odpycha butelkę/pierś gdy jest już najedzony. Pod koniec pierwszego półrocza od narodzin maluszek zaczyna rozumieć coraz więcej. Wyczuwa relacje międzyludzkie, jest nieśmiały w stosunku do obcych, miewa koszmary senne, zauważa fizyczną odległość miedzy przedmiotami, zależności zapachowe, akcje i reakcje, że coś dzieje się, bo coś zostało zrobione (zapalanie i gaszenie światła). Warto również wspomnieć, że maluszek coraz lepiej koordynuje swoje ciało i raczkowanie wychodzi mu coraz lepiej.

Kryzys ósmego miesiąca

  • 8 miesiąc

Kryzys bierze się szczególnie z lęku. Mama i tata, to jedyne osoby, z którymi maluszek czuje się naprawdę spokojnie i bezpiecznie. Więc obawa jest głównym powodem, dlaczego nasz bobas płacze i nie chętnie rozstaje się nawet na dłuższą chwilę z rodzicami. Dlatego też tak nie chętnie nasz malec może reagować na innych członków rodziny i obce osoby. Stan ten może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. W okresie tym nasze dziecko nabiera kolejnych umiejętności, a skok rozwojowy jest bardzo widoczny. Malec potrafi już dzielić świat wg. kategorii, a sposób myślenia zaczyna być podobny do podejścia do życia rodziców. Według naukowców, to wtedy zaczyna rozwijać się inteligencja. Nasz bobas potrafi już pokazać, że coś jest zabawne, samo umie przejąć inicjatywę odnośnie zabawy, a także może być zazdrosne, gdy zobaczy jak mama lub tata przytula inne dziecko. Zachowania te powinny nas cieszyć, gdyż świadczą o tym, że nasze dziecko zapamiętuje, rozwija pamięć i myślenie.

No i minął rok…

Czas biegnie bardzo szybko. Nim się spostrzeżesz, Twój maluszek będzie miał już roczek i potrafił bardzo wiele. Wskazywanie na przedmioty, mówienie „nie”, rysowanie na papierze, czy dopasowywanie przedmiotów nie stanowi dla malca większego problemu. Schodzenie tyłem z kanapy, nauka chodzenia, nawiązywanie interakcji z rodzicami, wszystko to i dużo więcej nasz maluszek będzie umiał w pierwszych dwunastu miesiącach swojego życia.

Tempo rozwoju

Oczywiście każde dziecko rozwija się według własnego tempa, więc nie należy trzymać się kurczowo wyżej wspomnianych dat i umiejętności. Warto o tym pamiętać. Nie każde dziecko, na tym samym etapie życia potrafi to samo. Obserwujmy naszego maluszka i tylko w przypadku regresu należy skonsultować się z lekarzem. Choć często bywa również, tak ze masz maluszek czasami tak jest pochłonięty i podekscytowany nową umiejętnością, że zapomina o innej, która już umiał ( maluszek może zapomnieć jak się mówi, gdy cieszy się, że nauczył się chodzić).

W kolejnych artykułach na blogu firmy Abena Polska, przybliżymy skoki rozwojowe w drugim roku życia maluszka. Polecamy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s