Ciężarna i karmiąca piersią przy wigilijnym stole

Święta to wyjątkowy moment dla wszystkich. W tych dniach przy stole zasiadamy z całą rodziną i przyjaciółmi i cieszymy się swoją obecnością. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć tradycyjnych potraw. Wyjątkowa kolacje budzi sporo obaw u kobiet będących w ciąży lub też karmiących noworodka. Co jeść żeby nie zaszkodzić maleństwu? Jak uniknąć meczących bólów brzuszka i zaparć? Zapraszamy do przeczytania kolejnego wpisu na blogu Abena Bambo Nature.

Porady dla kobiet karmiących piersią

Wszystko zależy na jakim etapie karmienia piersią jesteś. Początkowo wszystko jest dla Ciebie nowe, jednak z czasem zarówno Ty, jak i maluszek uczycie się karmienia piersią. Młoda mama zauważa ile noworodek zjada pokarmu i co najważniejsze jak reaguje na dietę mamy. Tę wiedzę powinniśmy „zastosować” również w przypadku wigilijnego wieczoru. Mama powinna unikać potraw, które mogą nieść ze sobą ryzyko salmonelli, listeriozy, toksomplazmozy, czy alergii. Zalecane jest spożywanie w tych dniach ryb, suszonych owoców i kompotu z suszonych owoców, czerwonego barszczu, pierogów ( ale nie z kapustą i grzybami) i ciast drożdżowych. Ryby wybieraj raczej nie smażone, ale tłuste (dorsz, sandacz), no i oczywiście nie miej obaw przed karpiem. Zawsze pytaj i sprawdzaj z czego zrobiona jest dana potrawa. Unikaj kupnych, tzw. dań „z proszku”.

Porady dla kobiet w ciąży

Najważniejsze, to stosować się do zalecanej diety żywieniowej. Nie wprowadzać żadnych odstępstw, pomimo że jest to wigilijna wieczerza. Oczywiście ważny jest również umiar, nie przejadaj się zbytnio. Unikaj również serów pleśniowych na bazie surowego mleka (listerioza), surowych i niedogotowanych wędlin (toksoplazmoza), sałatek z makreli i łososia (salmonella), ryb tj. jesiotr, tuńczyk, czy okoń czerwony (metylan rtęci). Najważniejsze, to należy również unikać potraw smażonych i ciężko strawnych. No i coś o czym niektóre matki w ciąży niestety zapominają. Nie pij alkoholu!

…a co dla niemowlaka?

Wszystko oczywiście zależy od wieku dziecka i preferencji żywieniowych, które powinniśmy już poznać. Oczywiście pamiętamy o ewentualnych alergiach i potrawach, które dziecku szkodzą, a jego żołądek po prostu źle znosi. Jest jednak kilka potraw/produktów, które unikamy zawsze. Wśród nich są grzyby, ryba maślana, śledzie, orzechy oraz mak, który jest ciężko strawny. Sery, mleka i cytrusy również powinniśmy unikać, ale jak wspominaliśmy wcześniej, wszystko zależy od wieku dziecka i naszych informacji, czy nasz maluszek ma alergie i jest uczulony na danych produkt.

Tak więc uzbrojeni w wiedzę i doświadczenie, wiemy już że niestety wigilijną kolację, jak i kolejne dni biesiadowania przy stole w Boże Narodzenie, niestety (ale i stety), musimy traktować pod względem kulinarnym, jak każdy inny dzień w roku.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s