Niespokojny sen maluszka

„Spać jak niemowlę” – zapewne większość rodziców uśmiecha się szeroko słysząc takie stwierdzenie. Nie wszyscy mają szczęście przesypiać całe noce. A kto ma takie szczęście? Właściwie bardziej prawdziwe wydaje się stwierdzenie, że „jak urodzisz dziecko, to przez najbliższe cztery lata będziesz niewyspana”. Teraz o śnie dziecka. W następnym wpisie o niewyspanej mamie:)

Coś banalnego?

Przyczyn dla których nasz maluszek nie śpi dobrze w nocy, czy też miewa koszmary może być sporo. Zanim przejdziemy o omówienia tych „poważniejszych” warto jest wykluczyć te oczywiste. Nasz bobas może źle spać jeśli ząbkuje, jest mu zbyt gorąco, w trakcie dnia miał sporo mniejszych drzemek lub po prostu uwiera go ubranko lub metka w ciuszku (warto zawsze odciąć metkę tuż po pierwszym praniu).

Coś poważniejszego?

Podstawą dobrego samopoczucia i spokoju dziecka jest stały harmonogram wobec maluszka, który rodzice powinni przestrzegać. Stałe godziny kąpieli i snu sprawiają,  że dziecko czuje się pewniej i spokojniej. Pisaliśmy już o tym na blogu Abena Bambo Nature. Tak więc trzymajmy się stałego harmonogramu dnia, a nie na przykład meczmy naszego maluszka w ciągu dnia z przekonaniem, że „jak dziecko będzie zmęczone, to szybciej, mocniej i dłużej będzie spało”. Nieprawda. Maluszek skrajnie wymęczony, często budzi się z płaczem po godzinie/dwóch. Nie należy również atakować maluszka cały dzień telewizorem. Zbyt duża dawka głośnych i kolorowych bodźców które dostarcza naszemu dziecku telewizor sprawia, że maluszek na pewno nie będzie spał spokojnie. Po prostu nie włączaj telewizora. Małe dziecko nawet jeśli siedzi z balu lub daleko od urządzenia i tak interesuje się i „łapie” sporo emocji. To normalne. Nawet dorosły człowiek śpi spokojniej , gdy miał normalny dzień, a nie pełen emocji.

Jak zasypiać?

Ważny jest powtarzalny schemat zasypiania, który się sprawdza. Jeśli maluszek potrzebuje 20 minut bujania do snu, to niech tak będzie. Jeśli nasz bobas musi zasnąć przy piersi, mimo że nie jest już głodny, to niech tak zasypia. Najważniejsze jest obserwowanie małego dziecka oraz warto pamiętać, że ten mały organizm reaguje i „łapie” wszystko również szybko co dorosły człowiek. Z tą różnicą, że dla dziecka jest to nowum, a jego organizm cały czas się rozwija. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dziecko dobrze i spokojnie spało, to zagwarantuj cisze i spokój, tak aby mogło prawidłowo się rozwijać. Bo przecież nasze maleństwo kiedy śpi, to rośnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s