Ząbkowanie u niemowląt

Po czym można poznać, że to ząbkowanie? Kiedy się zaczyna oraz jak możemy pomóc naszemu maluszkowi, kiedy strasznie mocno płacze, podczas wyrzynania się pierwszych ząbków? Zapraszamy do przeczytania kolejnego wpisu na blogu Abena Bambo Nature.

Pytanie najważniejsze: kiedy pierwszy ząbek?

Najczęściej pierwszy ząbek pojawia się, gdy maluszek ma sześć, siedem miesięcy, choć bywa i tak, że dopiero w dziesiątym miesiącu. A czasami bywa, ze zęby wyrzynają się już w piątym miesiącu. Nie ma reguły. Często jest to uwarunkowane genetycznie, więc jeśli mamie lub tacie dziecka ząbki wychodziły później, to w przypadku niemowlaka może być podobnie. Nie ma co się przejmować. Czy to już? Czy zaczynają wychodzić naszemu brzdącowi pierwsze ząbki? Z takim pytaniem mierzą się wszyscy rodzice, kiedy ich malec zaczyna coraz śmielej wkładać do buzi gryzaczki i pocierać o dziąsła. I to właśnie jest jednym z pierwszych objawów ząbkowania. Kolejne to ślinienie się, zaczerwienione dziąsła, rozdrażnienie, częste budzenie się, nie chęć do jedzenia oraz płacz. Pierwsze symptomy ząbkowania widoczne są już w czwartym, piątym miesiącu życia i mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy. Najczęściej maluszkom jako pierwsze wychodzą dolne jedynki, jednak również i w tym przypadku nie ma żadnej reguły.

Jak zaradzić maluszkowi?

Ząbkowanie dla maluszka nie jest przyjemne, ale jest kilka sposobów jak zaradzić, choć lepiej w tym przypadku pasuje słowo ulżyć, naszemu dziecku. Gdy brzdąc nie chce jeść, należy wrócić do pokarmów o gładszej konsystencji lub jeśli jest już starsze, to zaleca się podawanie schłodzony jogurt, kisiel lub twarożek. Dobrym sposobem jest także zamrożona marchewka. Warto również zaopatrzyć się w żel na ząbkowanie, który pomaga przy karmieniu/ssaniu piersi. Zaopatrz się również w sporą ilość gryzaczków, czasami daj maluszkowi czysty palec do pogryzienia. Na spokojny sen oczywiście najlepsza jest mama, która przytuli i ukołysze do snu. Kiedy to nie dział można spróbować również herbatki z melisy. W ostateczności paracetamol. Gdy temperatura dziecka jest wysoka należy skonsultować się z lekarzem.

Jest! Pierwszy ząb!

No i udało się. Pierwszy ząb naszego malca „ujrzał światło dzienne”. Teraz czas na pielęgnację. Zaopatrz się w specjalna szczoteczkę silikonową do pierwszych zębów i myj maluszkowi ząbka dwa razy dziennie. W sklepach można znaleźć zakupić również szczoteczkę z gumą, która masuje dziąsła. Nie stosuj na razie żadnych past, gdyż bobas jeszcze nie potrafi pluć. W „normalną”, miękką szczoteczkę dla dzieci zaczniesz stosować dopiero, gdy dziecku wyjdą cztery ząbki. Pamiętaj higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. W kolejnych wpisach na naszym blogu firmy Abena Polska poinformuje m.in. o pielęgnacji w następnych miesiącach, problemach z próchnicą, czy też ze zgrzytaniem zębami u niemowląt.

 

Jedna myśl w temacie “Ząbkowanie u niemowląt

  1. Pingback: Bambo Nature

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s