Czytanie niemowlakom, a rozwój intelektualny

Ktoś powie, że czytanie niemowlakom nie ma sensu, bo maluszek jeszcze nic nie rozumie. Nic bardziej mylnego! Wystarczy trzydzieści minut dziennie wspólnego czytania i oglądania obrazków w książce, aby nasz maluszek szybciej zaczął mówić, chętniej czytał w przyszłości i nauczył się koncentracji nad tym do robi. To tylko niektóre plusy wczesnego czytania dzieciom. Chcesz poznać kolejne. Przeczytaj nasz kolejny post na blogu Bambo Nature.

Dlaczego warto?

Czytanie dzieciom od najmłodszych nie tylko lat, ale i miesięcy to same plusy. Wiadomo, że niemowlak nie będzie wszystkiego rozumiał i szybko się nudził, ale szybko załapie, co się do niego mówi, zacznie łapać zależność miedzy obrazkami, a naszymi opisami co się na nich znajduje. Czytanie na głos stymuluje pracę mózgu dziecka, a rymowane, krótkie wierszyki sprawiają, że nasz malec łatwiej przyswaja sobie nowe wyrazy. Tempo wzrostu dziecka jest indywidualne, więc jeden maluszek szybciej zacznie interesować się obrazkami, inny zaś śmiać się z czytanego przez nas tekstu. Rodzic powinien obserwować maluszka dokładnie i wiedzieć co interesuje dziecko, a co sprawia radość.

Same plusy

Czytanie dzieciom już od najmłodszych lat powinno „wejść w krew rodzicom”. Dlaczego? Po pierwsze buduje się niesamowita więź między rodzicami i dziećmi. Dodatkowo czytanie rozwija wyobraźnię i zainteresowania, uczy nowego słownictwa, pobudza wrażliwość, rozwija emocjonalnie i uczy wartości moralnych. Mało? Czytanie również kształtuje nawyk czytania i chroni przed uzależnieniem od telewizora, czy komputera.

Czytaj, ale co?

Znasz swoje dziecko najlepiej, wiec wiesz czy jest spokojne, nadpobudliwe, czy jak reaguje na niektóre sytuacje. Więc dobieraj książki pod dziecko, takie które nie budzą lęków i strachu. Wybieraj książki napisane poprawną polszczyzną, promujące pozytywne wzorce, dobry obraz świata i ludzi.

Czytać swoim maluszkom naprawdę jest wart! Zacznij już dziś pracę nad rozwojem intelektualnym swojego dziecka.

Jedna myśl w temacie “Czytanie niemowlakom, a rozwój intelektualny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s