Telewizor, tablet i smartfon jako narzędzia, które mają uspokoić i zainteresować naszego maluszka. Czy to dobry wybór?

Coraz więcej dzieci przed trzecim rokiem życia miało styczność z telewizorem, tabletem lub też smartfon więcej niż godzinę dziennie! Naukowcy ostrzegają, że rodzice, którzy dają znudzonym lub rozdrażnionym dzieciom zamiennik w postaci „nowych technologii” uczą maleństwa złych postaw. Dziecko, gdy dorośnie może nie mieć odpowiednich narzędzi i sposobów do radzenia z nudą, czy też złością.

Porażki uczą

W przypadku małych dzieci, „porażkami” można nazwać nieudane próby nauki chodzenia, siadania i mówienia. Maluszek musi samodzielnie nauczyć się nowych wyzwań, często kilka razy się przewróci zanim sam zacznie chodzić, więc be wątpienia w każdym bobasie może narastać złość. Chce jak najszybciej opanować nową umiejętność, jednak potrzeba do tego czasu. I właśnie te próby, są najważniejsze. Uczą naszego bobasa radzenia sobie z przeciwnościami, szlifują silną wolę i determinację. Więc nie przeszkadzajmy! Dziecko może czasami pomarudzić lub być złe, a płacz i zniecierpliwienie są to emocje, których nie wolno nam wyciszać. Tym bardziej poprzez włączenie telewizora, tak na uspokojenie.

Nośniki zbyt dużych emocji

Tak bez wątpienia można nazwać telewizor, tablet, smartfon, czy komputer. Kolorowe, głośne, jaskrawe i dynamiczne nośniki treści wymagają od małego organizmu sporej dawki skupienia się. Mnóstwo bodźców, które bobas musi „ogarnąć”, którymi jest bombardowany sprawia, że zawsze odbija się to źle na jego samopoczuciu. Nieprzespane noce, problemy z koncentracją, jedzeniem, czy też rysowaniem. No i najważniejsze! Tablet, czy smartfon nie zastąpią prawdziwych relacji i rozmowy z rodzicami, oglądaniem widoków za oknem, czy też zabawą. Można dostosować aplikację na tablecie i włączać tylko te dla dzieci, ale czy to ma sens. Na chwilę pewnie tak. Gdy potrzebujemy cos robić, a dziecko nie może nas absorbować zbytnia, ale żeby nie stało się to regułą, bo nim się obrócisz, a zobaczysz, że jest już za późno. Nowe technologie „wchłonęły umysł Twojego dziecka”!

Na nudę najlepszy…

..nie telewizor, tablet, czy smartfon. Nigdy nie odzyskasz czasu straconego na oglądaniu z dzieckiem telewizora, czy włączeniu bobasowi tabletu. Najważniejsza jest interakcja z rodzicami. Rozmowy, zabawy, przytulanie się, całowanie i wszystko to co nazywa się kontaktem i ciepłem rodzicielskim. Bądź kreatywny. Dzieci uwielbiają zabawę i wszystko może być dobrą zachętą do wygłupów. Równie ważne jest czytanie bajek, które rozwijają intelekt maluszka. Więcej o tym pisaliśmy w naszym wcześniejszym wpisie na blogu Abena Bambo Nature. Tak więc skup się na dziecku. Czas szybko płynie, a Wy nim się obrócicie zobaczycie, że Wasz maluszek jest już duży i nie chcielibyście mieć poczucia winy, że telewizor, czy tablet zabrał Wam niezapomniane chwile z Waszym ukochanym brzdącem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s