Kocham Cię! A Ty jak często wyznajesz miłość swojemu dziecku?

Kocham Cię – te słowa naszemu dziecku są niesamowicie potrzebne. Dlaczego? Poczucie bezpieczeństwa, zaufanie i bezwarunkowa akceptacja, to trzy wyjątkowe, intymne więzi, które wzmacniają się w relacjach między dziećmi i rodzicami. W ślad za tym idą kolejne pozytywne bodźce, które dziecko rozwija wobec mamy i taty. W tym wpisie na blogu Abena Bambo Nature, kilka słów o tym jak mówić „Kocham Cię” i dlaczego niektórym powiedzieć to, przychodzi tak trudno?

Naucz się mówić Kocham!

Często żyjemy w przeświadczeniu, że słowo Kocham Cię jest bardzo ważne i unikalne, i nie można nadużywać tego zwrotu. Tak jest w relacjach z chłopakiem/dziewczyną, kimś kogo właśnie poznajemy. Ale nie może to mieć miejsca  w rodzinie, w relacjach rodzice-dzieci. Blokadę taką mają najczęściej osoby, które w dzieciństwie nie słyszały zbyt często „Kocham Cię”. Zbyt często, czyli ile razy? Ile razy dziennie? A może ile razy w tygodniu? Nie ma takiej liczby. Dziecku należy mówić „Kocham Cię” tysiąc pięćset osiemdziesiąt trzy razy dziennie, a to i tak będzie za mało. Spokojnie, nie „rozpuścimy” w ten sposób maluszka, wręcz przeciwnie, wzmocnimy naszego brzdąca! Wyznanie miłości powinniście zacząć już od dnia narodzin i nie przejmujcie się „że ktoś patrzy, słucha”. Z czasem tak wejdzie wam to w krew, że nawet nie zauważycie jak ważne i nierozerwalne jest to słowo w waszym rodzinnym słowniku. Mów dziecku, że je kochasz w każdej, błahej sytuacji. Czy to podczas kąpieli, zabawy, czy zmieniania pieluszek. Słowo Kocham Cię, nie wymaga w waszych relacjach żadnej specjalnej otoczki, czy niesamowitej okazji. Wręcz przeciwnie, mów to bez okazji. Kiedy Twoje ukochane dziecko będzie już większe porozmawiaj z nim co to znaczy Kocham i jakie jest znaczenie tego słowa!

Po co to całe „Kocham Cię” dziecku?

Tak jak wspominaliśmy we wstępie. Często powtarzane słowo Kocham sprawia, że nasze dziecko czuje się bezpiecznie. Każdy pragnie być „kimś”, ważnym i docenianym. Dziecko czuje później przez cały okres swojego życia, że jest ktoś na kim może polegać choćby nie wiem co i zawsze może zwrócić się do rodziców o pomoc. To bardzo ważne w budowaniu zaufania. Co w następnej kolejności przekłada się na większą pewność siebie i akceptacji. Nasze dziecko wie, że nie musi kłamać, bo rodzice i tak Kochają i zrozumieją/wybaczą. Każdy chce być kochany i należy pamiętać, że nie tylko słowa, ale i czyny budują wzajemne relacje. Dobrze jest również i o tym pamiętać. Miłość i zaufanie w rodzinie jest bardzo ważne, jeśli od najmłodszych lat będzie stosować się do tych reguł, to w późniejszych latach zobaczymy tego pozytywne owoce.

Jedna myśl w temacie “Kocham Cię! A Ty jak często wyznajesz miłość swojemu dziecku?

  1. Należy mówić Kocham swojemu dziecku jak najczęściej. Maluszek czuje, że jest kochany, wzmacnia się jego samoocena i pewność siebie. Nie tylko dzieci tego potrzebują, ale również dorośli, więc łatwo jest sobie wyobrazić, jak ważne jest słowo „Kocham” dla każdego z nas.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s