Błędy żywieniowe u niemowlaków i małych dzieci

Młodzi rodzice chcą oczywiście jak najlepiej dla swoich maluszków, czasem zdarza się jednak, że brak wiedzy, chwilowa słabość do dziecka, które uwielbia wymuszać, czy też „wszystko wiedząca” sąsiadka sprawiają, że nasz maluszek zaczyna jeść produkty, których nie powinien.  Bo za wcześnie, bo nie należy itp. Sprawdź jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniają młodzi rodzice i staraj się ich nie powtarzać.

Pierś dobra na wszystko

Minimum sześć miesięcy. Tyle zalecane jest karmienie piersią naszego maluszka. Wzmacnia to jego odporność, zmniejsza ryzyko występowania alergii pokarmowej oraz otyłości. Warto zatem się poświęcić. To boli bardzo, ale zdrowie naszego maluszka jest najważniejsze. Zbyt wczesne podawanie pokarmów może sprawić, że malec złapie alergie i zniechęci się do jedzenia, a to w niedalekiej przyszłości może sprawić nad sporo kłopotów. Podobnie jest w kolejnych miesiącach. Nie podajemy naszemu maluszkowi zbyt długo papek, w okolicach 7-8 miesiąca pokarm już rozdrabniamy i staramy się podawać zmienna gramaturę.

Czego i kiedy unikamy?

Czyli co robimy źle? Na pewno nie można zbyt wcześnie podawać dań, które jedzą dorośli. Schabowy z kapustą, to raczej zły pomysł. Nie solimy dań. Kubki smakowe dziecka doskonale wyczuwają smak potraw, więc unikajmy soli, która w późniejszych latach może powodować nadciśnienie. Jeśli mowa o soli, to warto także wspomnieć o cukrze. Nie dosładzamy zupek i herbatek. Nie podajemy słodyczy – im później tym lepiej, a najlepiej to w ogóle. Cukier jest w owocach, więc jest to idealny zamiennik. Należy unikać również wywarów mięsnych, jeśli gotujemy zupki naszemu bobasowi. Ogólnie jakość używanych przez nas produktów powinna być bardzo dobra. Najlepiej zaopatrywać się w warzywa i drób u rolnika, a nie kupować produkty niewiadomego pochodzenia w supermarkecie. Podobnie jeśli chodzi o wodę. Zapomnij o kranówce. Najlepiej zaopatrujmy się w wodę butelkowaną, nisko mineralizowaną. Oczywiście z listy zakupów należy wyrzucić także wody gazowane.

Co warto i należy serwować dziecku?

Jeśli mowa o warzywach to należy stosować zasadę, że połowa tego co na talerzu, to powinny być warzywa. Najlepiej surowe, bez obróbki termicznej. Warzywa to również świetny sposób na deser i przekąski. Im więcej tym lepiej. Podobnie jak z produkty zbożowe. Pieczywo razowe i graham są tu świetną propozycją. Dietę naszego dziecka warto także wzbogacić niełuskanym ryżem i kaszą. Po siódmym miesiącu maluszkowi należy podawać rybę (i to przynajmniej dwa razy w tygodniu) oraz mięso (warto upewnić się, czy jest zdrowe i i z pewnego źródła). Ważnym i dość problematycznym produktem jest nabiał. Dzieci po pierwszym roku życia i do trzeciego powinny wypijać ok. 3 szklanki mleka dziennie (oczywiście może to stosować zamiennie z jogurtami, kefirem itp.). Problem w tym, że sporo rodziców podaje mleko krowie zbyt szybko swoim maluszkom i może to być powód powstawania alergii u dziecka już na całe życie.

Warto zwracać uwagę na to co kupujemy, bo np. jeśli mowa o mleku, to to które dostępne jest na sklepowych półkach, w przystępnej cenie, często z mlekiem nic wspólnego nie ma. Dlatego warto jest przyglądać się etykietom i składowi produktów, które kupujemy dla naszych najmłodszych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s