Kangurowanie noworodka

Pierwsze godziny po porodzie są bardzo ważne dla każdego dziecka. Spory stres i nowy świat który czeka na każdego maluszka tuż po porodzie sprawia, że każde dziecko potrzebuje wsparcia i ciepła matczynego ciała. Kontakt z mamą pozwoli noworodkowi zmierzyć się ze stresem i odpowiednio wpłynąć na rozwój układu nerwowego malca. Nie bagatelizujmy tego.

Zalety tzw. kangurowania

Same zalety, tylko zalety! Dzięki kangurowaniu nasz maluszek szybciej i lepiej rozwija się emocjonalnie, lepiej śpi i szybciej reguluję pracę serca, oddechu, temperaturę ciała i napięcie mięśniowe. Mało zalet? W przypadku wcześniaków kangurowanie pomaga szybciej osiągnąć prawidłową masę ciała, czy także pozwala dziecku szybciej zapomnieć o wszystkich dodatkowych badaniach związanych z byciem wcześniakiem. Ale nie tylko dzieci, ale również i matki korzystają z kangurowania. Jak? Dzięki kangurowaniu u młodych matek szybciej pobudzona zostaje laktacja, co ma przełożenie na spokojniejsze i bardziej komfortowe karmienie noworodka w pierwszych dniach życia, kiedy jeszcze matka i dziecko ucz się siebie nawzajem i mogą występować problemy w przypadku nauki karmienia piersią (tzw. docieranie się na tym polu matki i dziecka).

O co chodzi w tym kangurowaniu?

Skóra do skóry, czyli nagi malec na naszym gołej klatce piersiowej. Z czasem nie tylko matka, ale również ojciec powinien kangurować maluszka. To wzmacnia silne relacje miedzy maluszkiem a rodzicami, ale daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Noworodek powinien leżeć na nas nawet kilka godzin dziennie. Dobrze jeśli podczas kangurowania będzie dodatkowo muskać skórę maluszka na plecach. Bliskość, spokój i kontakt, to cos czego noworodek w pierwszych tygodniach potrzebuje najbardziej. Kiedyś metoda na kangurowanie stosowana była tylko w przypadku wcześniaków, dziś zalecana jest każdemu maluszkowi.

Jedna myśl w temacie “Kangurowanie noworodka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s