Prawa kobiety przy porodzie. Co Ci się należy, ale boisz się zapytać?

Poród to wyzwanie, to nowe przeżycie zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Choć wydaje nam się, że jesteśmy przygotowaniu w 100% i wiemy wszystko o tym ważnym wydarzeniu, to jednak są sytuacje i zdarzenia, na które często nie mamy wpływu. Jak bezpiecznie urodzić? Co należy się każdej kobiecie oraz dlaczego warto jest pytać i troszczyć się o swoje i dziecka prawa podczas i po porodzie?

Prawo do informacji

Musisz być świadoma tego, choć w momencie porodu trudno o to, ale dobrze jeśli ktoś bliski, kto w tym momencie jest obok Ciebie, że macie prawo wiedzieć o wszystkich zabiegach i badaniach wykonywanych na Twoim dziecku! Obecnie sytuacja w szpitalach zmienia się. Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej być mniej miłym, niż w ciemno ufać położnej, która np. przychodzi i mówi, że zaraz zabiera dziecko na 10 minut, bez słowa wyjaśnienia. Dlatego należy pytań! Nie pozwól, aby jakakolwiek Twoja wątpliwość pozostała bez odpowiedzi. A po co Pani zabiera moje dziecko? Na jak długo? Proszę dać mi chwilę na zastanowienie się? Nie czuj wstydu, czy nieśmiałości! A co a tym idzie zawsze postaraj się iść/choć łatwiej będzie Twojemu partnerowi pójść na dany zabieg/szczepienie/badanie ze swoim nowonarodzonym bobasem. I tu po raz kolejny mogę potwierdzić, że obecność w szpitalu osoby towarzyszącej z aparatem/kamerą w ręku, która chce upamiętnić te chwile sprawia, że personel szpitala jest bardziej pomocny i wyczulony na twoje sugestie. Również milszy! Nie wiem, czy tak było tam przy każdym porodzie, ale obecność aparatu, pomimo początkowej niechęci starszych położnych, sprawił, że uważano na to co się robi i mówi!

Prawo do poszanowania godności

Mowa tu przede wszystkim o poszanowaniu intymności i godności kobiety podczas i po porodzie. Urodzenie dziecka, to wyjątkowo stresująca i męcząca „czynność”, która nie kiedy trwa nawet kilkanaście godzin. Chodzi o to, aby personel szpitala cały czas dbał o dobre warunki rodzącej. Przypadkowi ludzie, stażyści, czy też sprzątaczka na porodówce to bardzo krępująca sytuacja dla kobiety rodzącej. Dobrze jest zatem wymagać i zwrócić uwagę, gdy ta granica intymności zostaje naruszana. Kobieta ma prawo czuć się komfortowo i nie chce, aby ktokolwiek oglądał ją w tej sytuacji, to należy to uszanować! To jest Twoje prawo! Warto również uczulać personel szpitala i dać do zrozumienia, że widzi i słyszy się wszystko, więc ewentualne „głupie” komentarze i żarty są nie na miejscu. Każda kobieta bez względu na wiek, status materialny, czy świadomość ma prawo do poszanowania intymności godności. To samo powinno mieć miejsce także po porodzie, gdy matka leży już ze swoim nowonarodzonym dzieckiem.

Kangurowanie

Pisaliśmy ostatnio o tym na blogu Abena Bambo Nature. To bardzo ważne – sprawdź – zarówno dla nowonarodzonego dziecka, jak i matki. Ministerstwo Zdrowia w Polsce stwierdza wręcz, że kobieta ma prawo do dwóch godzin kangurowania tuż po porodzie. Odstępuje się od tej praktyki tylko w przypadku, gdy zdrowie lub życie matki lub dziecka jest zagrożone.

 

Pamiętaj masz prawo urodzić świadomie, bezpiecznie i komfortowo!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s