Mamo, tato mam już 7 miesięcy!

Przecież niedawno Twój maluszek dopiero co się urodził, a dziś już prawie siedzi samodzielnie, je za dwóch i coraz więcej gaworzy. Wow! Jak ten czas szybko leci. Twój maluszek ma już siedem miesięcy. Na co zwrócić uwagę, co może nas zaniepokoić, a co cieszyć? Wszystko o rozwoju dziecka w siódmym miesiącu życia w kolejnym wpisie na blogu Abena Bambo Nature.

Z plecków na brzuszek

Nasz maluszek staje się coraz bardziej świadomych swoich ruchów, jest ciekawski otaczającego świata i powoli zaczyna go nudzić leżenie tylko na pleckach. Od teraz nasz bobas będzie rozwijał swoje zdolności manualne i intelektualne na brzuszku. Coraz więcej obrotów wokół własnej osi, lepsza kontrola nad ciałem, a szczególnie nad rączkami i nóżkami sprawia, że maluszek jest energiczny, a Ty nie możesz nacieszyć się, że jest tak ruchliwy. Koniec z leżeniem w jednej pozycji, musisz powoli przygotowywać się na to, że dziecko nie zostanie tam gdzie go zostawiłaś/eś. Co prawda spokojnie, Twój bobas jeszcze nie chodzi, nawet nie raczkuje i nie siedzi sam w pozycji pionowej, ale ma na to jeszcze czas. Nie przejmuj się tym, lepiej później niż wcześniej. Mięśnie malca muszą być silne! Nie należy siadać maluszka na siłę, pomimo że usilnie tego pragnie. Nie okładaj także dziecka poduszkami wokół, żeby złapało pion przy siedzeniu. Takie pozycja, na tym etapie rozwoju źle wpływają na budowę kręgosłupa dziecka. Maluszek nie powinien już być noszony tak intensywnie na rękach, jak miało to miejsce w poprzednich miesiącach. Pozwól się dziecku przyzwyczajać do tego, lepiej dla niego, jak i samych rodziców 🙂

..dobre rady.

Również nie biegnijcie za każdym razem do maluszka, gdy tylko usłyszycie jego skomlenie lub pomruki niezadowolenia. Dziecko musi wiedzieć, że rodzice są obok niego i może czuć się bezpiecznie, ale nie może tego nadużywać.  Późniejszych etapach rozwoju malca, rodzicom łatwiej będzie wyegzekwować pewne zachowania od dziecka, a malec nie będzie „wymuszał” i kontrolował zachować rodziców. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to wyrzynanie się ząbków. Nie zawsze i nie u wszystkim dzieci, na tym etapie, ale warto być przygotowanym na nowe objawy i gorsze samopoczucie maluszka – więcej o ząbkowaniu pisaliśmy tutaj. Gdy maluszek na siedem miesięcy pamiętajmy również o trzeciej szczepionce przeciw WZW typu B, o tym że należy wzbogacić dietę i gramaturę podawanych posiłków. Owoce, warzywa, kasza, czy mięso każdy malec w tym okresie powinien już spróbować. Zachęcajmy także dziecko do samodzielnego jedzenia za pomocą łyżeczki (wszystko wokół do pranie, ale bezcenne doświadczenie).

Rozwój intelektualny

Nasz bobas w siódmym miesiącu coraz więcej gaworzy, a także zmienia głośność i ton, zaczyna łapać rytm. Nie rozumie jeszcze słów, ale cały czas rozwija swoją pamięć i wymowę. Jest doskonałym obserwatorem! Naśladuje ruchy rodziców, reaguje na swoje imię, szuka zabawek oraz zaczyna dawać znać kiedy coś mu się nie podoba/ nie smakuje np. podczas jedzenia. W okresie tym nasz maluszek może odczuwać lęk przed obcymi osobami.

Należy zatem pobudzać umysł naszego maluszka jak najczęściej. Poprzez rozmowy, zabawy, spacery do parku, czy też proste czynności, jak klaskanie w rytm do piosenki, śpiewanie oraz tańczenie. Bądźcie kreatywnie, Wasz malec chce jak najbardziej intensywnie poznawać otaczający świat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s