Ciążą po 40-stce, czyli problemy późnego macierzyństwa

Czy wszystko będzie dobrze? Czy dziecko urodzi się zdrowe i bez żadnych komplikacji przy porodzie? Czy dam radę wychować dziecko? Coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo i jak w przypadku każdego rodzicielstwa, zarówno mama jak i tata, stawiają sobą w głowie mnóstwo znaków zapytania. Jakie są realne zagrożenia spowodowane ciążą w wieku powyżej 40+.

Dlaczego zaleca się rodzić wcześniej?

Obecnie poziom medycyny i położnictwa sprawia, że większość porodów po 40. roku życia kończy się dobrze, zdarzają się jednak przypadki, że kobieta nie donosi ciąży i nie ma już kolejnej szansy na urodzenie dziecka. W przypadku młodszych kobiet, te szanse są zdecydowanie większe. Również sam poród w przypadku starszych kobiet może być dłuższy i trudniejszy. Warto w tym miejscu wyjaśnić znaczeni słowa „starszych’. Optymalny, biologiczny wiek do rodzenia dzieci, to 18-20. Oczywiście dziś ta granice przesuwa się, a w Polsce obecnie najczęściej rodzą kobiety w wieku 25-28. Nikogo też nie dziwi, że kobieta rodzi po 30-tce. Jednak warto pamiętać, że z każdym kolejnym rokiem, ciało kobiety i płód może znosić ciąże i poród gorzej. Podobnie jest w przypadku chorób przewlekłych, na które kobiety po 40. roku życia chorują częściej. Mowa tu m.in. o cukrzycy i nadciśnieniu, które nie tylko mogą pogorszyć stan zdrowia przyszłej matki w ciąży, ale także powodować powikłania. Naukowo udowodniono także, że im kobieta starsza, tym większe szanse, że ciąża będzie mnoga, ale czy to radość, czy zmartwienie, to już zależy od przyszłych rodziców. Faktem jest jednak, że mnogie ciąże są obarczone większym ryzykiem podczas porodu. Bo z wiekiem wzrasta, jak już pisaliśmy wyżej, ryzyko poronień. U kobiet po 40-tce wzrasta do 16% także ryzyko wcześniejszego porodu. Wszystkie wyżej wymienione czynniki sprawiają, że ciąża po czterdziestym roku życiu nazywana jest ciążą wysokiego ryzyka.

Obalamy mity

Jednym z mitów jest stwierdzenie, że późna ciąża odmładza kobietę. To nieprawda. Można wręcz stwierdzić, że ciąża i poród są bardzo meczące dla kobiet. Organizm potrzebuje wiele energii, co eksploatuje go dość mocno, a efekty tego ciało kobiety zacznie odczuwać w późniejszych latach swojego życia. Należy jednak pamiętać, że ciążą to ciążą i nie ważne, czy matka ma 19, czy 42 lata, kobieta powinna dbać o siebie, zdrowo się odżywiać i regularnie odwiedzać lekarza. Wszystkie badania są identycznie, jeśli tylko lekarz prowadzący nie zaleci inaczej.

Podsumowanie

Obecnie kobiety chcą realizować się zawodowo i są bardziej świadome swoich potrzeb, więc jeśli porównamy z danymi sprzed jeszcze kilkunastu lat, to zauważymy, że wiek rodzących znacznie się zwiększył. Ryzyko powikłań i problemów ze zdrowiem zarówno u matki i dziecka, z wiekiem zwiększa się, jednak wciąż jest to stosunkowo mały odsetek. A problemy i powikłania mogą występować o kobiety rodzących w każdym wieku. Śmiało można powiedzieć, że w przypadku ciąży po 40, zamiast drżeć o zdrowie dziecka, lepiej jest cieszyć się swoim  „błogosławionym stanem”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s