Rozwój mowy u dziecka, czyli co jak i kiedy?

Ile to już razy powtarzamy w naszych postach na blogu Abena Bambo Nature, że rodzice martwią się i zastanawiają, czy ich maluszek prawidłowo się rozwija. Właściwie co miesiąc, to nowe zamartwianie się. Czy pępek goi się dobrze, czy maluszek rośnie i nabiera wagi prawidłowo, co ze szczepieniami, co z posiłkami, gdzie zacznie raczkować, a kiedy zaczną wyrzynać się pierwsze ząbki. Spokojnie, tym pytań na każdym etapie rozwoju jest wiele. Przyzwyczajcie się, że tak już będzie zawsze. Potem przyjdą pytania o szkołę, pracę, miłość itd., itp. No, ale spokojnie. Wróćmy do etapu niemowlaka. Będzie o mowie. Czyli kiedy nasz brzdąc zacznie mówić, na co zwrócić uwagę i czym się nie przejmować.

Teoria vs. Praktyka

Jeśli masz już dziecko, to dobrze wiesz, że wszystkie informacje i wiedza zdobyta przed porodem maluszka, jest czystko teoretyczna. Każde dziecko rozwija się (jeśli wszystko jest OK) swoim rytmem, w odpowiednim dla niego czasie. Kiedy zacznie raczkować, chodzić, rosnąć ząbki, czy też mówić?! Wszystko to przychodzi samoczynnie i nie ma co się denerwować, że bobas kuzynki, czy koleżanki wszystkie te same czynności wykonuje wcześniej, czy też nie można zwracać uwagi i przesadzać w „doradzaniu innym”, gdy naszemu bobasowi przychodzi, to wcześniej niż jego rówieśnikom. Jeśli nie ma jakiś poważnym powikłań w rozwoju maluszka, stwierdzonych przez lekarza specjalistę, to nie ma się czym niepotrzebnie zamartwiać.

Teoria, etapy prawidłowego rozwoju mowy

Pierwszy kontakt bobasa z zabawą głosem zaczyna się około szóstego miesiąca życia, kiedy to zaczyna gaworzyć, interesować się swoim głosem. Ważne, żeby już od pierwszych chwil narodzin mówić do dziecka, inspirować, interesować, śpiewać i dużo mówić. Kolejny etap w rozwoju mowy następuje około dwunastego miesiąca życia. Tym razem czekamy na pierwsze słowo wypowiedziane przez maluszka. Nie ważne, czy będzie to mama, tata, baba, kotek. Najważniejsze, że zostało powiedziane.

Rok później, nasz dwuletni bobas powinien znać już więcej słów, z których nie koniecznie potrafi ułożyć zdanie. Często jest trudno zrozumieć dziecko, najczęściej rodzice potrafią zrozumieć swoje dziecko. Często bywa jednak tak, że maluszek irytuje się, chcąc coś powiedzieć/przekazać, ale trudno jest cokolwiek zrozumieć. W wieku trzech lat składanie zdań przychodzi dziecku już zdecydowanie łatwiej. Cały czas uczy się i rozwija swoje zdolności związane z mową i co ważne z rozmową. Kolejny etap rozwoju mowy u dziecka trwa od czwartego do siódmego/ósmego roku życia. Dziecko zaczyna szlifować swoje wypowiedzi, składnie i sens zdania. Pamiętajcie mówcie dużo do swoich dzieci, czytajcie książki i nie zastępujcie ciężkiej pracy nad dzieckiem przy pomocy telewizora, laptopa czy tabletem.

Małe i duże różnice

Przyjmuje się, że różnice w rozwoju rówieśników mogą występować do około sześciu miesięcy, więc nie ma co zamartwiać się  na tzw. zapas. Dopiero po tym okresie można zacząć się martwić i oczywiście, aby wykluczyć ewentualne wady, należy skonsultować się z lekarzem. Są dzieci, które mając 18 miesięcy potrafią składnie i wyraźnie mówić, ale i takie które dopiero po dwóch latach zaczynają składać pierwsze zdania. Tak więc bez obaw, ale i z uwagą należy podejść do każdego etapu rozwoju naszych maleństw. Uważna obserwacja dziecka jest niezbędna, gdyż np. nasz malec nie odpowiada na zadawane przez Ciebie pytania, ponieważ ma wad słuchu, itd. itp. Dlatego wielu kwestiach nie do końca słuchaj sugestii innych rodziców, czy rodziny, tylko zdajcie się na własne obserwacje i opinie lekarza, a najlepiej dwóch/trzech lekarzy, którzy wykonają odpowiednie badania i wydadzą opinie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s