Tarczyca a ciąża

Czym jest tarczyca i jakie groźne skutki może spowodować w organizmie kobiety? Co z ciążą? Czy może być zagrożona? W takim razie, co z życiem i zdrowiem dziecka? Na te i inne pytania odpowiemy w nowym poście na naszym blogu Abena Bambo Nature, zachęcamy do lektury.

Co wiesz o tarczycy?

Zapewne każdy z nas słyszał „coś” o tarczycy? Gruczoł na szyi, niedoczynność, nadczynność i jod. No i może jeszcze, że nieleczona może powodować zmiany i powikłania w organizmie. To wszystko prawda, ale na początek proponuję posegregowanie naszej wiedzy. A więc. Tarczyca to niezbędny gruczoł, położony na szyi, który odpowiada za odpowiednią gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu i wytwarzający hormony: T3 T4 i kalcytoninę. Tarczyca reguluje wiele czynności organizmu tj. przemianę materii, czy układ nerwowy. Niedoczynność tarczycy może powodować choroby tj. Hashimoto, niedorozwój umysłowy, zespół odporności na hormony tarczycy i wole niedoczynny, natomiast nadczynność tarczycy może prowadzić do choroby Gravesa-Basedova, nowotworów, woli nadczynnych, czy anomalii rozwojowych. To tak w telegraficznym skrócie. Brak równowagi powoduje problemy zarówno u dorosłych, jak i dzieci. A co z płodem?

Tarczyca w ciąży

Jeśli masz tarczycę, chorowałaś na nią wcześniej lub podejrzewasz, że możesz mieć, zanim zajdziesz w ciążę warto jest wykonać badania dotyczące stężenia hormonów we krwi. Z wynikami skieruj się do lekarza endokrynologa, który zdecyduje, czy potrzebne jest leczenie i wyrównanie stężenia we krwi (zazwyczaj za pomocą tabletek, dłuższy lub krótszy czas leczenia) i dopiero potem możesz starać się o dziecko. To jest niezwykle ważne. Kobiety z chorobami tarczycy mogą narazić płód na zmiany np. dziecko w przyszłości może mieć problem z wymową, ale o tym później. A co jeśli jesteś już w ciąży i nie wykonywałaś badań? Należy zrobić pogłębione wyniki, gdy w pierwszym trymestrze stężenie THC jest wyższe w organizmie, dlatego należy także sprawdzić także stężenie fT3 i fT4, aby upewnić się, czy mamy do czynienie a nadczynnością, czy też niedoczynnością tarczycy. Co zatem powinno zaniepokoić kobietę w ciąży, żeby udała się na badania tarczycy?

Objawy tarczycy w ciąży?

Jeśli masz podwyższoną temperaturę ciała, szybsze i bicie ciała, ciągle czujesz się rozdrażniona oraz łatwo się denerwujesz, drżą Ci mięśnie, kołacze serce, masz wilgotne dłonie i biegunkę, to mogą to być objawy nadczynności tarczycy. Natomiast poważnie nad niedoczynnością możesz zastanawiać się, gdy powiększa się tarczyca, jest Ci stale zimno, jesteś śpiąca i osłabiona, a także masz suche, chropowate dłonie, zaparcia i szybkie przybieranie na wadze oraz mniejszy popęd seksualny. Nie są to jakieś wyjątkowe obiady, a tym bardziej w przypadku kobiet w ciąży, dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza i świadomość dotycząca tarczycy.

Świadomość najlepszym doradcą w przypadku chorób tarczycy, a szczególnie w przypadku kobiet w ciąży i starających się o potomstwo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s