Gdy mamy w domu małego zazdrośnika

Drugie dziecko w drodze, a nasz maluszek, wokół którego kręcił się cały dotychczasowy świat zaczyna być zazdrosny. Dziecko nie potrafi sobie radzić z frustracją, która nasila się, gdyż uświadamia sobie, że straci zainteresowanie rodziców na rzecz innej osoby. Ego dziecka nie wie czym jest zazdrość i musi nauczyć się z nią radzić. Ba, sporo pracy czeka rodziców. Trzeba uświadomić dziecko, czym jest miłość rodzicielska i rodzinne więzi. Jak zatem poradzić sobie z małym zazdrośnikiem w domu?

Dużo miłości

Nasze starsze dziecko musi wiedzieć, że nic się nie zmieni, jest i będzie równie mocno kochane co dotychczas. Na rodzicach spoczywa ogromny obwiązek nie tylko mówienia o tym, ale również okazywania dziecku zainteresowania. Pytaj się jak minął dzień, co sądzi o tym, czy o tamtym, co chciałoby robić itp. itd. Oczywiście nie daj dziecku odczuć, że go zbytnio kontrolujesz, po prostu okazuj zainteresowanie. No i nigdy, przenigdy nie przestawaj mówić swojemu starszemu dziecku, że je kochasz. Od pierwszych godzin życia Twoje/Wasze dziecko musi słuchać słowo „Kocham Cię” i tak ma być już zawsze. Nawet jak będzie miało 15, 35, czy 55 lat. Zawsze!

Ten drugi, ta druga

Starsze dziecko musi zrozumieć, że jest wyjątkowe, a młodszy brat, czy siostra to skarb, gdy wnosi dużo pozytywnej energii i miłości do rodziny, a nie „zabiera mi rodziców”. Poniżej mem, który przypomniał nam się, w kontekście miłości rodzicielskiej i dzieci….

mem blog

….tą wyjątkową więź trzeba pielęgnować,ale na zdrowych zasadach. Dużo miłości buduje psychikę naszego dziecka, które wchodzi w dorosłe życie bez kompleksów i pewne siebie. Duże poczucie bezpieczeństwa naszemu dziecku daje również fakt, że nie porównujemy go z innymi dziećmi, czy też rodzeństwem. Unikaj zwrotów typu” Twój braciszek już chodził” , „Twoja siostra jadła więcej” itp. itd. Najważniejsze żeby zachować równowagę pomiędzy traktowaniem naszych dzieci sprawiedliwie. Również w przypadku chwalenia. Ma to zarówno dobre, jak i złe strony. Starsze, zazdrosne dziecko potrzebuje pochwał i komplementów, jest na nie bardzo łase. Więc nie szczędź swojemu dziecku dobrego słowa. To także pomoże wzmocnić jego bezpieczeństwo i stabilizację emocjonalną.

Wszystko razem

Zanim na świecie pojawi się drugie dziecko, trzeba przygotować naszego „zazdrośnika” na tę nową sytuację w jego życiu. Należy rozmawiać z dzieckiem i spokojnie tłumaczyć, że będzie miało brata/siostrzyczkę i jakie wiążą się z tym prawa i obowiązki (np.będziecie mogli razem bawić się ile tylko chcecie, ale musisz troszczyć się o młodsze rodzeństwo” – należy rozmawiać na płaszczyźnie zrozumiałej dla dziecka, bez egzaltowania przesadnej powagi). Kolejny ważny czynnik, to zaangażowanie starszego dziecka w pomoc przy maluszku. Czynności takie jak przebieranie, pilnowanie, czy śpiewanie kołysanek sprawia, że buduje się rodzinna więź i każdy czuje się potrzebny i spełniony. Niech starszy brat lub siostra czują się ważni i potrzebni. Proces akceptacji nowej roli dla każdego dziecka jest trudny i może przebiegać różnie. U niektórych szybciej i spokojnie, u innych maluchów gwałtownie. Warto zatem zadbać od samego początku o dobre relacje z dzieckiem, tzn. nauczyć dziecko, że nie ma problemu/sytuacji której nie można przezwyciężyć, a w rodzicach zawsze ma się oparcie. Taka silna więź i wzajemne zaufanie pozwoli nam dotrzeć do dziecka, które z powodu narodzin młodszego rodzeństwa „zamknie się w sobie” i będzie obrażone na rodziców i „nowego maluszka”.

Naukowcy i pedagodzy bardzo negatywnie oceniają zachowanie rodziców, którzy rozpieszczają starsze rodzeństwo, które ma problem z akceptacją swojej nowej roli w rodzinie. To nie jest wyjście! Rozpieszczone dziecko, które wymusza „odpowiednie dla siebie reakcje” staje się  pretensjonalne i roszczeniowe. Nie możemy przymykać oczu na nieodpowiednie zachowanie starszego dziecka, tylko dlatego że tego chce, bo w konsekwencji zwiększymy tylko różnice i podziały pomiędzy rodzeństwem, które mogą wystąpić w przyszłości.

Zatem jak widać, drugie dziecko to poważna zwiana w życiu każdego z członków rodziny. Naszym obowiązkiem, jako rodziców jest zadbanie, o to aby miłość i dobre relacje rozwijały się w odpowiednim kierunku, a nie zanikały i burzyły harmonijny rozwój rodziny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s