Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w domu?

Kontakty, ostre krawędzie, progi, sprzęt gospodarstwa domowego, śliska podłoga, słoiki, szafki, śmietnik, garnki, sztućce, gaz, środki czystości – zapomniałem o czymś? Pewnie tak! W domu, za każdym rogiem czyha na nasze dziecko niebezpieczeństwo. Jak przygotować się na moment, gdy nasz bobas zacznie chodzić i zacznie coraz bardziej intensywniej interesować się otaczającym światem?

Znowu siniak, znowu nabity guz

Nasz maluszek dorasta bardzo szybko, z jednej strony ekscytacja tym, że bobas zaczyna raczkować i z czasem chodzić, z drugiej zaś strach przed zagrożeniami, które czekają na naszego malca. Warto zatem wcześniej pomyśleć o zapewnieniu wolnej przestrzeni i komfortu „hasania” naszemu malcowi. A i to w pewnym stopniu oszczędzi nam sporej dawki nerwów. Bo samo zaklejenie kontaktów nie wystarczy. Na pierwszy ogień idą skarpetki i inne „covery”, które mają za zadanie przykryć ostre krawędzie i nierówności, o które nasze dziecko może się uderzyć. Początki wchodzenia pod stół, podpieranie się o krzesła (warto pilnować, bo zbyt małe/lekkie krzesełka mogą się wywrócić, razem z naszym maleństwem).

Nowe przyzwyczajenia

Jako rodzice chcemy, aby nasze dziecko poznawało świat w pełni, zatem pozwalamy na otwieranie szafek, wyciąganie garnków, grzebanie w szufladach, czy to w kuchni, łazience, czy pokoju. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych czynnościach, o których powinniśmy pamiętać. Od teraz zawsze zamykaj pralkę i suszarkę, nie pozwól dziecku chodzić/raczkować w kuchni kiedy jest włączony piekarnik lub zmywarka. Zawsze kiedy kończysz prasować odłączaj żelazko i odłóż w niedostępne dla dziecka miejsce, złóż również deskę do prasowania (jest lekka i wywrotowa). Warto zwrócić również na parapety, grzejniki oraz zasłony z długimi wiązaniami, a nawet miskę dla psa, która może sprawić, że bobas się poślizgnie. W sieci jest ciekawy artykuł/quiz, który pozwoli nam zapoznać się bliżej z zagrożeniami, które czyhają na nasze maleństwo w różnych pomieszczeniach w domu. Link do strony znajdziesz tu – link – https://www.sunlife.co.uk/life-cover/life-insurance/baby-proofing/

Warto wcześniej zapoznać się z zagrożeniami i móc zapobiec ewentualnym nieszczęściom. Oczywiście każde mieszkanie/dom jest inaczej urządzone, czy też ma inny metraż, dlatego warto być świadomym zagrożeń dla naszego dziecka (oczko, czy basen w ogrodzie, garaż, balkon, taras etc).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s