Nasze ukochane dziecko idzie do żłobka

Dziś pierwszy dzień nowego roku szkolnego, więc postanowiliśmy że na naszym blogu Abena Bambo Nature napiszemy coś w tym temacie. Z racji, że opisujemy zagadnienia dotyczące zdecydowanie mniejszych dzieci, postanowiliśmy przybliży temat żłobków. Ten pierwszy dzień! Strach, przerażenie i troska. Czy bobas będzie tęsknił, płakał i jak zniesie to rozstanie? A co z chorobami?

Nie chcę ale muszę…

„Nie chcem , ale muszem”, jak powiedział pewien znany elektryk z Popowa. Przed podobnym dylematem często stoją rodzice, którzy po kończącym się okresie urlopu macierzyńskiego muszą wracać do pracy. Nie mogą sobie pozwolić na zostanie w domu i opiekowaniem się dziećmi/dzieckiem, gdyż rodzinny budżet kurczy się w szybkim tempie. Do pracy wrócić więc trzeba. Babcia i dziadek jeśli są, to też nie są w stanie poświęcić naszemu maleństwu tyle czasu ile jest potrzebne. Idealnie jeśli matka może wychowywać dziecko przez pierwsze trzy lata, ale powiedzmy sobie szczerze, że tylko garstkę osób stać na taki komfort. U nas w Polsce i tak nie jest źle. Urlop macierzyński trwa 12 miesięcy, gdzie na przykład w Hiszpanii jest to tylko pół roku. Wracając do tematu. Wybór jest tylko jeden. Oddajemy dziecko do żłobka!

Przygotowania

Warto jest dobrze przygotować się do pierwszego dnia w żłobku. Obecnie jest możliwość pozostania z maluszkiem przez kilka pierwszych dni w nowym miejscu, tak aby maluszek łatwiej zaaklimatyzował się z nieznanym mu do tej pory środowiskiem. Warto zatem skorzystać z tej opcji. Z każdym kolejnym dniem skracaj czas pobytu, maluszek powinien stopniowo przyzwyczaić się do innych dzieci i opiekunów i nie tęsknić już tak bardzo za rodzicami.  Po pierwsze jednak należy traktować żłobek jako coś pozytywnego, bo nie da się ukryć, że początkowy lęk z czasem zamienia się w pozytywne doświadczenie. Nasz bobas „pokazał siłę” przełamując lęk przed nowym/nieznanym i teraz bogatszy o nowe doświadczenia może stawiać sobie nowe cele, a tych wśród gromadki dzieci jest całe mnóstwo.

Pozytywne podejście

W żłobku malec szybciej uczy się mówić, zgłaszać potrzeby fizjologiczne i samodzielnie jeść (w końcu posiłki zacznie podawać ktoś inny, a nie mama lub tata, więc należy się do tego przyzwyczaić lub zacząć szybciej jeść samemu), a dodatkowo nabiera dobrych nawyków wynikających z przebywania w grupie, wzmaga u siebie poczucie rywalizacji i koegzystencji z innymi dziećmi. Nasze dziecko szybciej uczy się relacji międzyludzkich i poznawania świata.

Na co zwrócić uwagę

Właściwie to na wszystko. Jak zawsze zresztą! Znasz już trochę swoje maleństwo i wiesz jak reaguje na niektóre rzeczy i sytuacje. Z racji, że malec jeszcze nie mówi i nie powie nam o swoich odczuciach z wizyt w żłobku, należy przyglądać się bacznie na wszystkie nowe reakcje i zachowania dziecka. Jeśli zauważymy coś niepokojącego nie należy na siłę trzymać dziecka w tym żłobku, warto zmienić placówkę. Co jeszcze? Warto zwrócić uwagę na jakość jedzenia w żłobku, wyposażenie, panie opiekunki, a przede wszystkim dowiedzieć się u innych mam, jakie mają opinie i doświadczenie na temat danej placówki. Kolejna obawa, która towarzyszy pójściu do żłobka, to choroby. Boimy się, że nasz malec zachoruje. Nigdy nie wolno posyłać chorego dziecka do żłobka. Często z braku możliwości opieki nad maluszkiem rodzice nie przestrzegają tej zasady, co skutkuje przeniesieniem choroby na inne dzieci. Pamiętajmy o tym i dbajmy o zdrowie swojego maluszka, ale również i innych dzieci.

Po początkowych obawach, z czasem wszystko rozjaśni się i maluszek poczuje się w żłobku, jak u siebie w domu. Mnóstwo zabawy i radosne poznawanie świata, oczywiście ku uciesze wiecznie zatroskanych rodziców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s