Strach ma wielkie oczy. Czego boją się nasze dzieci?

Kolejny temat na naszym blogu Abena Bambo Nature jest niezwykle „szeroki”. Czego boją się dzieci? W przypadku maluszka , kiedy to jego mózg „łapie i przetwarza” mnóstwo nowych informacji każdego dnia, dziecko i jego organizm często narażone są na nadmiar wrażeń. Łączy się to również z ogromnym obciążeniem. Nowymi, niepoznanymi jeszcze emocjami, z którymi dziecko musi się zmierzyć!

Adrenalina

Adrenalina daje każdemu z nas odpowiednią energię i trzeźwość umysłu, która w pewnych sytuacjach pozwala nam podjąć decyzję. Widzimy groźnego pasa, krzyczącego Pana na ulicy, czy inne zdarzenie i potrafimy ocenić, czy np. uciekać, czy też zmierzyć się z tym „zjawiskiem”. Lęk w przypadku małych dzieci jest „praktyczny”! Maluszek boi się oddalać od rodziców na spacerze, unika kontaktu z nieznajomymi, czy nie dotyka rzeczy, których nie zna. Wszystko to pozwala nam, rodzicom na względny spokój i co najważniejsze uniknięcie poważniejszych kłopotów z dzieckiem.

Lista strachów

Listę rozpoczynają ludzie. Małe i te trochę większe dzieci nie są zbytnio otwarte w stosunku do obcych ludzi, czy tez cioci i wujka, którego widzą „od święta”. Z drugiej strony dzieci czują ogromne przywiązanie do mamy i taty. Świadczy to o rozwiniętych zmysłach i dojrzałości naszego dziecka.  Podobnie jest ze zwierzętami. Choć w tym przypadku często zauważalny jest inny, wręcz odwrotny problem w rodzinach, które posiadają w domu zwierzęta. W tym przypadku należy wręcz uczyć dziecko, że inny, obcy piesek, czy kotek może być zagrożeniem i ugryźć i że nie wolno wszystkich zwierzątek dotykać i głaskać. Do listy strachu należy dodać także burze, wiatry, fajerwerki na sylwestra, suszarkę i odkurzacz. Kiedy dziecko skończy roczek do listy należy dołączyć nowe strachy. Na pierwsze miejsce z całą pewnością wysuwa się ciemność, a tuż za nią jest tajemniczy cień. Ciemność może towarzyszyć niektórym dzieciom już przez całe życie, no ale przyznajmy się szczerze, kto jako dziecko nie bał się zasypiać w ciemnym pokoju? W przypadku cieni, w grę bardziej wchodzi niewiedza o tym skąd się wzięły na ścianie, czym są i dlaczego za nami chodzą. Oczywiście należy maluszkowi tłumaczyć to zjawisko.

Co jeszcze?

Kolejne zagrożenie, które może płatać figle w główce małego dziecka, to nadmiar telewizji i komputera. Dziś w dobie nowych technologii kolorowe i świecące smartfony, tablety i TV są dobrą zabawką. Należy jednak ograniczyć do minimum oglądanie na tych urządzeniach wszelkiego rodzaju wideo. Ostre kolory, głos, mnóstwo ujęć. Wszystko to mega dawka emocji dla naszego dziecka, które później może mieć koszmary. Warto wspomnieć również o potworach pod łóżkiem i w szafie, Świętym Mikołaju, duchach (nie należy nimi straszyć dzieci), maskach, starszych ludziach i fryzjerze:)…w tym miejscu każdy z nas może dopisać jeszcze kilka rzeczy, śmiało!

Jak uspokoić maluszka?

Recepta jest prosta! Przytul i spróbuj wyjaśnić. Oswajaj, tłumacz, próbuj okiełzać i sposób zrozumiały dla maluszka. Pod żadnym pozorem nie lekceważ, a tym bardziej nie zawstydzaj dziecka, które może tracić poczucie własnej wartości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s