Pielęgnacja siusiaka u niemowlaka

Nie ukrywam, że praktyka a nie teoria zmusiła mnie do napisania tego artykułu na blogu Abena Bambo Nature. Już jakiś czas temu, w trosce o zdrowie 13-miesięcznego syna, zaczęliśmy zastanawiać się jak należy pielęgnować siusiaka naszego bobasa. Żaden tam penis, czy członek! Jak słusznie zauważyły niektóre Panie na porodówce. Niemowlakowi siusiak służy tylko i wyłącznie do siusiania. Penis zaś do „innych, bardziej przyjemnych czynności”, do których niezbędne jest zsunięcie napletka, ale to dopiero w przyszłości. Więc wszelkiej maści obrońcom poprawnej polszczyzny i ekspertom od wychowania seksualnego, „precz” od siusiaka mojego syna.

Pozwól działać naturze

Do ukończenia pierwszego roku życia nie wolno odsuwać napletka. Higiena ciała powinna ograniczyć się do dokładnego mycia zewnątrz. Nie tylko wieczorem, podczas kąpieli, ale również w czasie dnia, gdy np. nasz maluszek zrobił dużą kupkę. Należy chronić ciało przed zarażeniem wszelkiego rodzaju infekcjami kałowymi. Po umycia, należy oczywiście dokładnie osuszyć. W kolejnych miesiącach życia można spróbować  raz, dwa razy naciągnąć napletek, ale należy robić to delikatnie i nie na siłę. Trzeba przerwać czynność, gdy poczujemy opór lub nasz bobas zacznie odczuć ból. Nie róbmy tego codziennie. Zewnętrzne naciąganie napletka może powodować drobne urazy, a w konsekwencji stulejki patologicznej.

Fizjologia

Retrakcja, czyli odklejanie się napletka następuje samoistnie i stopniowo wraz ze zwiększającymi swoją częstotliwość wzwodami. W niemowlaków napletek jest mocno sklejony z żołędzią i po 3 roku, czasami wcześniej odkleja się sam. Przez cały ten okres gromadzi się pod napletkiem wydzielina gruczołów łojowych oraz złuszczonego nabłonka. I tu obalamy mit. Wydzielina ta nie jest siedliskiem bakterii! Dlatego też nie należy dotykać jej rękami, bo możemy zainfekować skórkę. Podobnie jak oddawanie moczu. Czynność ta w żadnym stopniu nie przeszkadza i nie infekuje organów rozrodczych niemowlaka. Z czasem, gdy nasz maluszek już dorośnie i będzie brał kąpiel sam, należy nauczyć syna mycia siusiaka dokładnie. Czyli lekko naciągać skórkę i myć po odciągnięciu napletka.

Zagrożenia

Co powinno zwrócić naszą uwagę. Ale jak wspomnieliśmy wcześniej, dopiero kiedy nasze dziecko jest już starsze, to fakt, że nie widać cewki moczowej po naciągnięciu napletka lub gdy podczas oddawania moczu czuje ból i pieczenie. Kiedy napletek jest zbyt ciasny i nie można go swobodnie należy wykonać operacyjną korektę stulejki. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko naciągało skórkę od małego, kiedy już jest w stanie samo się kąpać. Co ważne po drugiej stronie problemów, czyli tzw. stulejką jest załupek, a mianowicie zbyt wczesne naciąganie napletka, które spowodowało pęknięcie, a rany zasklepiają się tworząc blizny. Tak więc jak widać, temat pielęgnacji siusiaka u niemowlaków i w kolejnych latach, jest bardzo delikatny i należy dołożyć wszelkich starać, aby nasze dziecko nie miało w przyszłości żadnych komplikacji i niepotrzebnego stresu związanego z odpowiednim rozwojem narządów płciowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s